Na przełomie kwietnia i maja członkowie aleksandrowskiego chóru Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia", dzięki dofinansowaniu m.in. z budżetu powiatu zgierskiego, wybrali się w "artystyczną podróż" do czeskiej Pragi, gdzie na zaproszenie polskiej ambasady dali koncert w tym właśnie mieście.

– Pierwszy raz byliśmy tam dziesięć lat temu, na zaproszenie chóru miasta Velesin położonego nieopodal Budziejowic – mówi Renata Banacka-Walczak, dyrektor artystyczny „Lutni”. W lutym 2017 zostaliśmy zaproszeni ponownie, tym razem przez polską ambasadę w Czechach, na występy chóru w Pradze.

Najpierw swoje umiejętności wokalne aleksandrowianie zaprezentowali w auli koncertowej senatu oraz w kościele Świętego Idziego, który jest polską parafią w Pradze. Chór wykonał przede wszystkim utwory polskich kompozytorów m.in. Jana Maklakiewicza, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, czy Juliusza Łuciuka. Natomiast w trakcie mszy, chór zaprezentował utwory sakralne z repertuaru m.in. Richarda Dubry, Julio Domingueza i Petera Lutkina. Dodatkowo, na zakończenie każdego dnia pobytu, członkowie chóru uczestniczyli w warsztatach z emisji głosu chóralnego.

Pomiędzy koncertami był również czas na zwiedzanie zabytków Pragi oraz przyjrzenie się prawemu brzegowi rzeki Wełtawy. Chórzyści odwiedzili również grób narodowego kompozytora Czech – Bedricha Smetany, twórcy m.in. poematu symfonicznego "Moja Ojczyzna" oraz oper narodowych tj. "Sprzedana narzeczona" czy "Libusza".

Aleksandrowska „Lutnia” w przyszłym roku będzie obchodzić 115-lecie działalności. Chór ma za sobą tysiące zagranych koncertów w całym kraju. W ciągu swojej historii odwiedził również pięć państw europejskich, gdzie krzewił i prezentował polską kulturę.

Aktualnie "Lutnia" przygotowuje się do udziału w III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej w Strzebcu, który odbędzie się na początku czerwca.