Jak założyć dźwignie, zareagować i obezwładnić agresywną osobę, udzielić pierwszej pomocy? Ponad 140 pracowników pomocy społecznej, z terenu powiatu zgierskiego, podczas zajęć „Socjalni niebezbronni” szkoliło się, w połowie lutego, zdobywając wiedzę i umiejętności z tego zakresu.

Jak podkreślają uczestnicy kursu, takie zajęcia są potrzebne, ponieważ coraz częściej odczuwają zagrożenie ze strony klientów. – Zdarza się, że przychodzą do naszego ośrodka agresywne osoby – mówi Iwona Matusiak z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgierzu. – Najczęściej konflikt udaje się zażegnać rozmową, lecz zawsze jest ryzyko, że może stać się coś gorszego, dlatego udział w takich zajęciach pozwoli lepiej radzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach.

Podczas pierwszej części kursu pracownicy socjalni poznali zasady samoobrony od strony prawnej. – Mówiliśmy o przestępstwach, na które mogą być narażeni pracownicy pomocy społecznej m.in. o groźbach karalnych czy naruszeniu nietykalności cielesnej – mówi kom. Aneta Kominiak z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. – Poruszyliśmy również tematy związane z przekroczeniem obrony koniecznej i stanem wyższej konieczności. Są to zasady na ogół znane, lecz niestety często o nich zapominamy – dodaje.

Następnie, pod okiem jednych z najlepszych specjalistów: Jacka Wierzbickiego oraz Mariusza Lewandowskiego, uczestnicy poznali podstawowe techniki samoobrony. Ostatnim etapem szkolenia były zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, prowadzone przez funkcjonariuszy zgierskiej komendy.

– Szkolenie pracowników socjalnych z samoobrony to kolejny krok, jaki wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu i policją podejmujemy, aby pracownicy pomocy społecznej potrafili zadbać o swoje bezpieczeństwo, w trakcie wykonywania pracy zarówno „za biurkiem”, jak i w czasie interwencji oraz wizyt w terenie – mówi członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Brzeski, odpowiedzialny za pomoc społeczną w powiecie. – Bardzo ważne jest upowszechnianie procedur postępowania gwarantującego, tej grupie zawodowej, spokojne wykonywanie obowiązków służbowych, często w ekstremalnych warunkach.