O tym, że nasz region ma korzystne warunki do rozwoju infrastruktury wykorzystującej odnawialne źródła energii, wiemy nie od dziś. Już kilkukrotnie w Starostwie Powiatowym w Zgierzu odbywały się konferencje i rozmowy ze specjalistami w kwestii wykorzystania naturalnych zasobów regionu. Dzięki współpracy powiatu ze zgierskim oddziałem Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej, tematyka wykorzystania odnawialnych źródeł energii została uwzględniona w porozumieniu o współpracy pomiędzy regionem Walońskim i Brukselskim, a Rządem RP.

Jednym z efektów tego porozumienia było spotkanie z Michaelem Janowskim – osobą pomagającą w realizacji inicjatywy z ramienia regionu Walonii i Brukseli, ws. istniejących już wzorców wykorzystania energii pochodzącej z wnętrza Ziemi. W listopadzie, na zaproszenie belgijskiego partnera, do Walonii pojechali: starosta zgierski – Bogdan Jarota, wicestarosta zgierski: Krzysztof Kozanecki, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego – Wojciech Budziarski, prezes zgierskiego oddziału Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej – Mieczysław Witczak oraz wiceprezes oddziału – Andrzej Piaskowski, aby zobaczyć jak wykorzystywana jest energia geotermalna, w tym regionie.

Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Ośrodku Geotermalnym w Saint-Ghislain. Na terenie ośrodka znajduje się jeden odwiert na głębokości ponad 1,5 km, dzięki czemu na zewnątrz wydobywa się woda o temperaturze do 55°C, która wykorzystywana jest do ogrzewania urzędów, szkół, szpitala, dworca kolejowego oraz domów pomocy społecznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu miasto, może nie tylko zaoszczędzić na ogrzewaniu budynków użyteczności publicznej, ale jest również bardziej przyjazne środowisku, ponieważ do atmosfery nie uwalniają się żadne szkodliwe substancje.

Następnego dnia powiatowa delegacja udała się do Ośrodka Termalnego w Chaudfontaine, który może poszczycić się najczystszymi wodami termalnymi w Belgii. Woda, w tamtym rejonie, pobierana jest na głębokości ok 1,5 km. Jej źródłem jest woda powierzchniowa spływająca z górzystych terenów, która przemieszcza się przez przepuszczalne skały wapienne, otoczone warstwami nieprzepuszczanymi. Cały proces filtracji trwa ok. 100 lat, co powoduje, że woda geotermalna jest niezwykle czysta i bogata w minerały.

– Przykład Walonii pokazuje, że dzięki korzystaniu z zasobów geotermalnych, można stać się nie tylko atrakcyjniejszym rejonem pod względem turystycznym, ale również być bardziej przyjaznym środowisku – twierdzą zgodnie uczestnicy wyjazdu. – Potencjał geotermalny naszego regionu jest ogromny i jak dotychczas wykorzystywany w niewielkim stopniu, dlatego chcemy zachęcić inne samorządy do inwestowania w odnawialne źródła energii.