Pierwszy w Polsce, Europie, a nawet na świecie. O czym mowa? O fantomie, który symuluje atak padaczki. To efekt projektu, który wspólnie realizowali: Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie, Politechnika Łódzka – Instytut Automatyki oraz wolontariuszki z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Ozorkowie: Agata Tomczak, Renata Pawlak i Patrycja Pakulska.  

Podczas lekcji dla klas o profilu biologiczno – chemicznym w ozorkowskim LO, zostały przeprowadzone warsztaty szkoleniowe podsumowujące projekt pn. „Innowacyjny fantom szkoleniowy obrazujący atak epilepsji”. – Nasz fantom otrzymał imię Walenty, na cześć św. Walentego, który jest patronem osób chorych na padaczkę – tłumaczyła Halina Chojnacka prezes ozorkowskiego oddziału PSLCP. – Dzięki niemu przeprowadziliśmy już szereg pokazów na terenie województwa łódzkiego, ponieważ z doświadczeń naszego stowarzyszenia wynika, że wiedza na temat tej choroby jest bardzo niska wśród społeczeństwa, a także nadal pokutują o niej liczne stereotypy, z którymi staramy się walczyć – podkreślała pani Halina.

Na świecie, żyje ponad 6 mln osób chorych na padaczkę, zaś co roku diagnozuje się 300 tys. nowych przypadków zachorowań. O ile o chorobach takich jak alergia, astma czy nowotwory mówi się wiele, o tyle o epilepsji społeczeństwo milczy. Sami chorzy uważają, że jest to wstydliwa przypadłość, mając nadzieję, ze nie dostaną ataku w szkole, pracy czy miejscu publicznym. – Takie szkolenia są więc bardzo ważne, bo maja na celu „oswajanie” nas wszystkich z tą chorobą – mówił w czasie lekcji w ozorkowskim liceum Wojciech Brzeski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego. – Poprzez takie warsztaty dowiadujemy się więcej o padaczce, czym jest, jak wygląda jej atak, jak się zachować i jak pomóc choremu.

Co należy zrobić kiedy jesteśmy świadkami napadu padaczki?

  • Zachować spokój, bo większość napadów trwa od 2 do 4 minut.
  • Zadbać o bezpieczeństwo chorego, ułożyć go na podłożu, ochraniając jego głowę przed urazami, np. podkładając mu coś pod głowę.
  • Nie należy wkładać niczego pomiędzy zęby chorego, podawać picia czy leków, ani unieruchamiać kończyn!
  • Zostać z chorym po zakończeniu napadu, upewniając się, że atak minął.
  • Ułożyć chorego w tzw. pozycji bocznej bezpiecznej, jeśli po napadzie nie odzyskuje przytomności.
  • Wezwać pogotowie, gdy napad trwa długo lub za chwilę zaczyna się następny.