W pierwszych dniach lipca, pomimo wakacyjnej pory, zebrała się Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Zgierzu, która jako organ IRWŁ, rozpatruje wnioski rolników, kieruje je bezpośrednio do Zarządu IRWŁ w celu ich rozpatrzenia i dalszej realizacji.

IRWŁ na bieżąco monitoruje sytuację w rolnictwie, na wniosek rolnika wydaje opinie w sprawie zakupu w obrocie prywatnym nieruchomości rolnej. Współpracuje także z instytucjami sektora rolniczego i okołorolniczego. Jej Zarząd wnosi o zmianę przepisów ustaw i rozporządzeń dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich. Reagując na bieżące problemy rolników w celu ich rozwiązania podejmuje interwencję na szczeblu krajowym, wojewódzkimi lokalnym. Prowadzi działania na rzecz minimalizacji skutków strat ponoszonych przez rolników wywołanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, czy szkodami spowodowanymi przez zwierzynę łowną i leśną. Organizuje konferencje, szkolenia mające na celu poszerzenie wiedzy rolników z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych, odnawialnych źródeł energii, rachunkowości w gospodarstwach rolnych, nowoczesnego i kompleksowego odchowu prosiąt itp.Rolnicy mogą skorzystać z bezpłatnej porady prawnej w Biurze IRWŁ w Łodzi. – Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl – wymienia Jerzy Kuzański – Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

W Starostwie Powiatowym z Zgierzu powiatowa rada, wysłuchała raportów z działalności Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Jej członkowie wysłuchali także informacji na temat dzierżawy obwodów łowieckich w powiecie zgierskim, które zaprezentował zebranym Wojciech Brzeski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, odpowiedzialny za pracę Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Członkowie rady wydali także opinię w sprawie przekształcenia na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych i leśnych w gminach Aleksandrów Łódzki, Głowno i Ozorków. Jednym z członków rady IRWŁ jest także powiatowy radny Włodzimierz Pietruszewski, reprezentujący gminę Parzęczew, który będąc rolnikiem, z autopsji zna wiele problemów tego środowiska. – Na spotkaniach powiatowej rady często rozmawiamy na temat koniecznych zmian w polskim ustawodawstwie, w wielu kwestiach niekorzystnych dla rolników – twierdzi Włodzimierz Pietruszewski. – Dlatego tak ważne jest występowanie w imieniu mieszkańców wsi o ich zmianę.