Podczas wyjazdowego posiedzenia komisji rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska, powiatowi radni: Sławomierz Janiszewski, Włodzimierz Pietruszewski, Piotr Szewczyk i Michał Banaszczyk oraz członek Zarządu Powiatu Zgierskiego – Wojciech Brzeski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – Aleksandra Klimkiewicz i inspektor ds. ochrony środowiska Starostwa powiatowego w Zgierzu – Kamil Stopczyk, odwiedzili 5 składowisk odpadów.

Największe zaniepokojenie wśród radnych wywołują zgierskie składowiska: przy ul. Miroszewskiej, „wysypisko za Bzurą” oraz składowisko przy ul. Szczawińskiej. Na tych składowiskach pojawiło się również kilku miejskich radnych. – Nie ulega wątpliwości, że to jest wspólny problem zgierzan – twierdzi Sławomierz Janiszewski – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego. – Składowiska te już wiele lat temu powinny być poddane rekultywacji. Tzw. składowisko „za Bzurą” jest z nich wszystkich uznawane za jedną z 10 bomb ekologicznych w Polsce, gdyż w tym miejscu były składowane odpady poprodukcyjne z dawnych zakładów „Boruta” – wyjaśnia radny.

Przykładem nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań jest rekultywowane od kilku lat, składowisko w Modlnej. Przedstawiciele Ozorkowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego wyjaśniali radnym, w jaki sposób wdrażany jest ten proces. Ogrodzenie terenu, zastosowanie geomembrany, piezometrów, monitoringu oraz systemu odprowadzania odcieków ze składowiska do szczelnego zbiornika i systemu odgazowującego złoże odpadów, to rozwiązania, które mają zabezpieczyć i pomagać w rewitalizacji tego terenu.

Ostatnim przystankiem, na trasie powiatowej delegacji, było składowisko w Ziewanicach, na które trafiały odpady z terenu gminy i miasta Głowno, którego rekultywacja została zakończona ponad 3 lata temu. W tym momencie, gdyby nie tablice informacyjne i wysoka, zalesiona na kilkanaście metrów góra, nie można by dostrzec żadnych śladów po wysypisku. – Kilkanaście lat temu głowieński samorząd zapoczątkował wzorcowe przedsięwzięcie na terenie powiatu zgierskiego – zauważył Wojciech Brzeski. – W tym miejscu rośnie las, który dokończy, to co zaczął człowiek. Nie ulega wątpliwości, że już dzisiaj musimy zadbać o nasze środowisko, dlatego przystąpiliśmy do opracowania Powiatowego Programu Ochrony Środowiska.