Nie daj się wysterować na minę” pod takim hasłem odbyło się, w Zespole Szkół Zawodowych w Ozorkowie, spotkanie profilaktyczne dotyczące uzależnień. Jednym z jego elementów był artystyczny program profilaktyki uzależnień pt. „Antymina”, sfinansowany przez powiatowy samorząd. Metaforycznymi „minami” okazały się zagrożenia, które czyhają na młodych ludzi m.in. narkotyki, alkohol, niewłaściwi ludzie wokół, zbyt wczesny seks, czy kłopoty z prawem.

Niezwykłość programu „Antymina” polega na tym, że dwóch muzyków opowiada o swoich przeżyciach związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych, w sposób bardzo szczery i prawdziwy, a wszystko okraszone jest rytmami rap – mówi Iwona Adamczewska, pedagog w ozorkowskiej szkole. – Ich zmagania z nałogami oraz cena, jaką zapłacili, w postaci konsekwencji prawnych, zdrowotnych i rodzinnych, opowiedziane były w tak sugestywny sposób, że czuć było na sali napięcie oraz emocje uczniów, którzy naprawdę byli poruszeni.

Spotkanie zakończył freestyl’owy występ Mirka „Kohli” Kolczyka. – Do młodych osób należy mówić ich językiem, a muzyka jest świetnym kanałem komunikacji, stąd pomysł na zorganizowanie takiego niecodziennego spotkania – przekonuje Iwona Adamczewska. –Uczniowie naszej szkoły mieli okazję skorzystać z oryginalnej, wartościowej i nieschematycznej formy profilaktyki uzależnień.