W sobotę 9 kwietnia sala gimnastyczna w Zespole Szkół nr 1 im. prof. R.A. Cebertowicza w Głownie wypełniła się nie tylko gośćmi, którzy przybyli na obchody jubileuszu 75-lecia szkoły, ale też ich wspomnieniami.

- Tutejszą szkołę zawodową ukończyłem w 1950 roku w zawodzie tokarz – mówi Henryk Szczepkowski. - Bardzo dobrze przygotowała mnie do późniejszej pracy w WZMocie. Dziś spotykam tu moich byłych praktykantów, których już jako pracownik Wytwórni Zabudów Motoryzacyjnych, przyuczałem do zawodu. Jestem wzruszony, ponieważ odwiedzam szkołę pierwszy raz od czasu, kiedy ją ukończyłem. 

- Pamiętam, że kiedy na przełomie lat 63/64, podjęto decyzję o budowie nowego budynku szkoły i warsztatów, jeździłem wraz z ówczesnych dyrektorem Kazimierzem Piestrzeniewiczem i kierownikiem warsztatów Wacławem Jaroszewskim do Kutna do Dyrekcji Inwestycji Miejskich i do Łodzi do Kuratorium Oświaty i Wychowania, by dogrywać wszelkie formalności – mówi Jerzy Dębski, który pełnił wówczas funkcję kierownika internatu.

- W życiu bardzo przydało mi się zdobyte tu wykształcenie – mówił do gości zebranych na sali ksiądz Stanisław Pawlina. – Kiedy kardynał Glemp dał mi za zadanie wybudować kościół, to okazało się, że budowa przyszła mi z dużą łatwością.

Dziś szkoła może pochwalić się 9 tysiącami absolwentów, zaszczytnym tytułem „Szkoły z klasą”, nowymi kierunkami kształcenia dostosowanymi do potrzeb lokalnego rynku pracy, zrealizowanymi licznymi projektami unijnymi, które pozwoliły uczniom na zdobycie certyfikatów ukończenia kursów zawodowych. Te minione 75 lat, było okresem systematycznego rozwoju placówki.

Obecni na uroczystości przedstawiciele organu prowadzącego szkołę – powiatu zgierskiego: starosta zgierski Bogdan Jarota wraz z członkami Zarządu Powiatu Zgierskiego: Wojciechem Brzeskim i Adamem Świniuchem, podsumowując osiągnięcia placówki, zwrócili uwagę na, tak potrzebny w ostatnim czasie, zwrot w kierunku nauczania zawodowego. – Cieszy mnie to, że w naszych szkołach uczących zawodu, są uczniowie, którzy dzięki tutejszym wysokim standardom nauczania i zdobytym umiejętnościom, znajdują pracę w wyuczonym fachu – podkreślał starosta Jarota.

Jubileuszowa uroczystość była okazją do wręczenia przez władze powiatu zgierskiego, telewizora, który doposaży, otwartą w ubiegłym roku, pracownię ekologiczną.