W czasie środowego posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Zgierskiego, przedstawiciele Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, którym powiatowy samorząd zlecił wykonanie opracowania pn. „Program możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla powiatu zgierskiego”, przedstawili pierwsze wyniki analizy. Pomimo, że naukowcy z PAN mają czas na przygotowanie dokumentu do końca października br. to już po 2 miesiącach swojej pracy, przedstawili radnym i przybyłym na komisję, zainteresowanym tematyką gościom, wstępne wyniki.

Autorzy tworzonego opracowania oszacowali potencjał dla zbiorników geotermalnych i głównych źródeł energii odnawialnej (pozyskiwanej z biomasy, biogazu, słońca, wiatru i geotermii) na naszym terenie. Okazuje się, że powiat zgierski ma korzystne warunki geotermalne. Za najbardziej atrakcyjne obszary uznano tereny gmin: Zgierz i Ozorków, gdzie widać szanse na wykorzystanie wód geotermalnych w ciepłownictwie i lecznictwie.

Z kolei zdaniem eksperta z PAN - Macieja Miecznika, w zgierskiej oczyszczalni ścieków można pomyśleć o wykorzystaniu biogazu z osadów ściekowych. Naukowcy podkreślili także, że nasz powiat leży na styku granic stref wiatrowych: korzystnej i bardzo korzystnej, co dobrze wróży inwestycjom w farmy wiatrowe. Tu jedynie przeszkodą mogą okazać się przygotowywane właśnie nowe przepisy regulujące lokowanie takich urządzeń.

- W naszym opracowaniu, przedstawimy państwu bardzo realne wartości istotne dla potencjalnych inwestorów – mówi dr inż. Wiesław Bujakowski. - Będziemy w stanie wskazać, które zakłady ciepłownicze warto zmodernizować, by pozyskiwały energię z geotermii.

Dokument, który zostanie przedstawiony w listopadzie tego roku, kosztować będzie ponad 98 tys. zł i powstaje dzięki środkom pozyskanym przez powiatowy samorząd z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi. - Chcemy aby to opracowanie posłużyło i nam i gminom – mówi Wojciech Brzeski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego. – Dla każdej z gmin, wchodzących w skład naszego powiatu, powstaną osobne mapy z horyzontami geotermalnymi, a opisane na danym terenie zasoby będą przeanalizowane pod kątem opłacalności ich pozyskania i możliwości wykorzystania. We wrześniu planujemy spotkać się ponownie z ekspertami i zaprosić przedstawicieli gmin, żeby móc dopasować finalny dokument do ich potrzeb i oczekiwań.

- Cieszymy się, że powiat podjął poważną próbę zajęcia się tematem ważnym dla rozwoju tego regionu – zgodnie stwierdzili obecni na posiedzeniu komisji: Sławomierz Janiszewski (wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego) i Andrzej Piaskowski (prezes firmy Falkopia, zajmującej się wdrażaniem energooszczędnych technologii grzewczych).