Pod takim hasłem, na początku grudnia, odbył się w Zespole Szkół Zawodowych w Ozorkowie, Szkolny Dzień Tolerancji. Taka myśl była również mottem konkursu, w trzech kategoriach: praca plastyczna, praca literacka, prezentacja multimedialna lub fotografia.

Obchodom towarzyszyła szczególna oprawa fotograficzna i muzyczna. – W trakcie koncertu można było usłyszeć całe bogactwo muzyki, od klasycznej, poprzez rap i pop, aż po brzmienie czysto rockowe – mówi Iwona Adamczewska, pedagog w ozorkowskiej szkole. – Na początek wysłuchaliśmy pieśni Fryderyka Chopina oraz arię operetkową z „Wesołej wdówki”, w wykonaniu absolwentki Wyższej Szkoły Muzycznej – Joanny Pawlas. Następnie przyszedł czas na zaprezentowanie muzycznych talentów uczniów ozorkowskich szkół: Natalia Sadowska z naszego Technikum, wykonała utwory Edyty Geppert i zespołu Varius Manx, a na koniec przyszedł czas na ostre rockowe brzmienia oraz młodych raperów.

Szkolny Dzień Tolerancji wzbogacony został również przedstawieniem fragmentów międzynarodowej wystawy fotograficznej, której ideą było wspieranie ekumenii obywatelskiej, ekologicznej oraz solidarności międzyludzkiej. Pokazywany na krakowskich Plantach projekt składa się z 80 wielkoformatowych zdjęć zrobionych przez Oliviera Föllmiego – fotografa, podróżnika, alpinistę, który przez dwie dekady uchwycił w obiektywie mieszkańców wszystkich kontynentów. Artysta udokumentował bogactwo kultury i tradycji ludzi z różnych stron świata.

– Celem imprezy było skłonienie młodych ludzi do refleksji na temat takich haseł jak: współistnienie, tolerancja, szacunek, współczucie, miłosierdzie czy miłość, warto pamiętać, że zamiast konfliktów, lepiej prowadzić ze sobą dialog. – tłumaczy Iwona Adamczewska.