Z każdy rokiem przybywa coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, dla których dbanie o otaczający nasz świat jest nie tylko obowiązkiem, ale i elementem codziennego życia. Taka proekologiczna postawa przynosi wymierne korzyści, nie tylko w postaci czystszego powietrza, ziemi i wód, ale również w sferze finansowej. Sukcesem zakończył się udział trzech powiatowych szkół w VI edycji Wojewódzkiego Konkursu „Ekobelfry – Ekoszkoła 2016” zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Szkoły zostały docenione w kilku kategoriach. Wśród gimnazjów, nagrodę główną w wysokości 5000 zł otrzymał Zespół Szkół-Licealno Gimnazjalnych w Głownie. – Nasza szkoła aktywnie działała na rzecz ochrony środowiska lokalnego poprzez realizowanie licznych konkursów, projektów i przedsięwzięć o tematyce przyrodniczo-ekologicznej, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim – mówi Marta Polit-Wawrzyn, nauczycielka biologii, której wkład w propagowanie, wśród uczniów placówki, postaw ekologicznych również został doceniony przez jury. 

Tytuł „Ekobelfra” otrzymał także Jacek Olaszczyk – nauczyciel z Zespołu Szkół Specjalnych w Ozorkowie. Efekty eko-działań widać także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zgierzu, który otrzymał nagrodę w wysokości 1500 zł.

Galę finałową uświetnił występ uczniów głowieńskiego ZSL-G, podczas którego młodzież przedstawiła apel do Ziemi oraz zaprezentowała występ taneczny do piosenki Majki Jeżowskiej „Moja planeta”.

Chociaż konkurs „Ekobelfry” już się zakończył, nie oznacza to końca działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska naturalnego – zapewnia Marta Polit-Wawrzyn. – Przed nami kolejne akcje propagujące właściwe postawy ekologiczne.