Na początku czerwca, w Żyrardowie, odbył się Ogólnopolski Finał Mistrzostw Polski Szkół Ponadgimnazjalnych w koszykówce żeńskiej, w którym o tytuł walczyło 16 ekip. Województwo łódzkie reprezentowały uczennice ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego-Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim – szkoły prowadzonej przez powiatowy samorząd.

Do Żyrardowa, młode koszykarski z rocznika 1998/1999/2000, pojechały osłabione brakiem dwóch podstawowych zawodniczek: Izabeli Zdrodowskiej i Marleny Piotrowskiej.

Już w pierwszym meczu, z ubiegłorocznymi Mistrzyniami Polski Licealiady - ekipą z Polkowic, SMS-ianki pokazały, że grając w teoretycznie słabszym składzie, wcale nie są skazane na porażkę. Konsekwentna gra podkoszowa i w obronie okazały się kluczem do pokonania ekipy z Dolnego Śląska 63:30. W następnych dwóch meczach podopieczne trenera Piotra Neydera, również nie miały sobie równych i pokonując zespoły ze Starachowic i Sosnowca, z kompletem zwycięstw zameldowały się w ćwierćfinale MP.

W walce o strefę medalową przeciwniczkami aleksandrowianek były dziewczyny z Sokołowa Podlaskiego. Świetna gra w ataku na początku spotkania, zwłaszcza w drugiej kwarcie, którą SMS-ianki wygrały 20:6 spowodowała, że uczennice „Kopernika”, mimo słabszej dyspozycji w trzeciej i czwartej odsłonie meczu awansowały do półfinału. Tam czekały już gospodynie turnieju.

Od samego początku aleksandrowianki starały się narzucić swój styl gry. I podobnie jak w poprzednim spotkaniu, przez pierwsze dwie kwarty przeciwniczki nie potrafiły znaleźć sposobu na uczennice „Kopernika”. Żyrardowianki był stać na nawiązanie równorzędnej walki tylko w trzeciej odsłonie, którą wygrały 13:8. Czwarta kwarta to ponownie popis koszykarskich umiejętności w wykonaniu podopiecznych Piotra Neydera. Ostatecznie dziewczyny z SMS-LO zwyciężyły 52:34 i w walce o złoty medal zmierzyły się z drużyną z Gorzowa Wielkopolskiego.

Warto podkreślić, że zarówno aleksandrowianki, jak i zespół z województwa lubuskiego, awansowały do finału z kompletem zwycięstw.

Spotkanie dobrze rozpoczęły SMS-ianki, które mimo zmęczenia całym turniejem, wygrały pierwszą kwartę 13:11. Niestety, w drugiej i trzeciej, do głosu doszły gorzowianki, które wykorzystały niską skuteczność rzutową oraz brak agresywności w obronie uczennic „Kopernika”. Czwarta kwarta to szaleńcza pogoń aleksandrowianek za wynikiem. Dziewczyny do końca końcowej syreny walczyły o zmianę niekorzystnego rezultatu. Niestety pomimo wygrania czwartej kwarty 15:11, musiały one uznać wyższość swoich rówieśniczek, które wygrały całe spotkanie 46:41 i tym samym tytuł pojechał do Gorzowa Wlkp.

Mimo przegranego finału SMS-ianki mogą być dumne. Swoją postawą udowodniły, że kierunek, w którym idzie kształcenie młodych adeptów koszykówki w aleksandrowskiej szkole jest jak najbardziej słuszny.

Nasze „Sreberka” wystąpiły w składzie: sztab trenerski Piotr Neyder, Edyta Koryzna, Daiva Jodeikaite, sztab medyczny: prof. dr hab. n. med. Jarosław Fabiś, dr n. med. Dariusz Świniarski, fizjoterapeuci: Żaneta Andrychowicz oraz Daniel Stachowiak, zawodniczki klasa IIIA rocznik 1998: Agata Maciejewska kapitan, Klaudia Łapińska, Weronika Karpiszuk, Weronika Przybylak, Greta Kuszlik, klasa IIA rocznik 1999: Karina Skopińska, Kinga Chodorowska, Patrycja Krzyszczak, klasa IA rocznik 2000: Wiktoria Kośla, Martyna Leszczyńska, Natalia Gozdek, Jessica Solak, Justyna Samulak.

Świetną postawę aleksandrowianek docenili również organizatorzy. W pierwszej piątce mistrzostw znalazła się Martyna Leszczyńska, zaś najlepszą zawodniczką SMS-u podczas finału wybrano Klaudię Łapińską.