Silni duchem i ciałem obywatele Polski, którzy pójdą do walki o niepodległą ojczyznę – taki był cel założycieli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które w minioną sobotę świętowało 110-lecie powstania zgierskiego gniazda. Do stolicy naszego powiatu zjechali przedstawiciele gniazd z wielu regionów Europy. Goście po uroczystej mszy świętej przemaszerowali ze sztandarami do Zespołu Szkół nr. 1 im. Cezaka, gdzie odbyła się akademia, podczas której przybliżono historię tego jednego z najstarszych w kraju stowarzyszeń. Dziś TG „Sokół” liczy sobie 86 gniazd i ok. 10 tysięcy członków, z czego 200 działa w Zgierzu.

Historia zgierskiego gniazda rozpoczęła się 20 marca 1907 r., kiedy to zalegalizowano statut Towarzystwa Gimnastycznego w Zgierzu. Towarzystwo otrzymało nazwę „Sokół” dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W latach 30-tych, które były okresem największego rozwoju „Sokoła”, prężnie działały sekcje: piłki nożnej, gimnastyczna, lekkoatletyczna, zapaśnicza, bokserska, tenisa stołowego a nawet szermiercza, a rozgrywane mecze i zawody gromadziły ogromne rzesze kibiców. Przerwana, wybuchem II wojny światowej, działalność towarzystwa, odrodziła się w 1989 r. Rok później zgierski „Sokół” zyskał nowy statut. Dziś w naszym rodzimym gnieździe działa sekcja tenisa stołowego, a członkowie towarzystwa uczestniczą w obchodach świąt państwowych, kościelnych i lokalnych.

Uczestniczący w jubileuszu Wojciech Budziarski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, podkreślił, że goszcząca uczestników uroczystości szkoła powiatowa posiada wielofunkcyjne boisko „Orlik” – obiekt na którym młodzież i mieszkańcy Zgierza mogą rozwijać swoje sportowe pasje, co poniekąd nawiązuje do tradycji „Sokoła”, którego członkowie także budowali boiska.

- Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wesprzeć organizację tak doniosłego jubileuszu a jednocześnie deklarujemy chęć współpracy pomiędzy powiatem zgierskim a „Sokołem” – mówił Wojciech Budziarski.

Z kolei Ilona Rafalska reprezentująca, w tym dniu marszałka województwa łódzkiego, podkreślała rolę i wkład towarzystwa w rozwój kultury fizycznej i patriotyzmu.