Malarstwo, rzeźba, czy rękodzieło, to nie tylko sztuka i forma ekspresji, ale także skuteczny sposób terapii. Wiedzą o tym doskonale terapeuci i podopieczni placówek, w których na co dzień przebywają osoby niepełnosprawne. To z myślą o uczestnikach warsztatów terapii zajęciowych, środowiskowych domów samopomocy, szkół i ośrodków specjalnych już po raz trzeci Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Aleksandrowie Łódzkim zorganizowało Plener Malarski – Aleksandrowska Sztaluga, nad którym starosta zgierski – Bogdan Jarota objął patronat honorowy.

Tegoroczna impreza była finansowania głównie ze środków pochodzących z konkursów organizowanych w ramach pożytku publicznego dla organizacji pozarządowych Starostwa Powiatowego w Zgierzu.
Organizatorzy podkreślają, że ideą pleneru malarskiego jest propagowanie twórczej działalności osób niepełnosprawnych, a także rozwijanie ich zdolności plastycznych pod okiem profesjonalistów. – Radość i pasja tworzenia, zaangażowanie i serce, które uczestnicy pleneru wkładają w swoje prace, sprawiają, że są one wyjątkowe – mówił Wojciech Brzeski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, na podsumowaniu Aleksandrowskiej Sztalugi.
Ponieważ podczas oceny prac, trudno jest przyjmować jakiekolwiek kryteria, to przedstawiciele wszystkich placówek bawiących się podczas pleneru otrzymali pamiątkowe upominki i dyplomy, które oprócz gospodarza Krzysztofa Śliwińskiego – przewodniczącego aleksandrowskiego koła PSOUU, wręczali również Wojciech Brzeski, Maria Miśkiewicz – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu, Leszek Filipiak – zastępca burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego.