Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił wyniki pozytywnie rozpatrzonych wniosków na dotacje z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Moja wymarzona ekopracownia 2015”. Powiat zgierski, otrzymując dofinansowanie na 4 tego typu sale lekcyjne, okazał się liderem wśród powiatów województwa łódzkiego. Do tej pory, przy wsparciu z WFOŚiGW, udało się stworzyć w powiatowych szkołach 3 ekopracownie. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Zgierzu, Zespołu Szkól Licealno-Gimnazjalnych w Głownie i LO im. Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim, w ramach nauk przyrodniczych i zajęć pozalekcyjnych, mają możliwość np. badać jakość okolicznych gleb, czy czystość wód.

Tym razem za ok. 112 tys. zł będą zrealizowane 4 projekty: Powiat Zgierski "Ekologia to nasza przyszłość" w Zespole Szkół Specjalnych w Głownie, Ekopracownia do wiedzy poznania i zjawisk doświadczania w Zespole Szkół Specjalnych w Aleksandrowie Łódzkim, Pracownia Przyjaciół Przyrody w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zgierzu i Pracownia Biologiczna "EKOLAB - Cebertowicz" przy Zespole Szkół Nr 1 im. prof. R.A. Cebertowicza w Głownie.


W oddanych do użytku do końca października 2015 roku ekopracowniach młodzież będzie mogła korzystać m. in. ze sprzętów audiowizualnych, stacji pogodowych, cyfrowych mikroskopów, symulatorów np. obiegu wody w przyrodzie, walizek ekobadacza, filmów i gier edukacyjnych, zestawów do magnetyzmu czy do badania stanu powietrza. Bardzo ważnym elementem tych zmian będą remonty sal lekcyjnych, które pod koniec tego roku mają posłużyć uczniom za ekopracownie.

Szkoły już zaplanowały scenariusze zajęć ekologicznych na kolejny rok. Wśród pomysłów na ciekawe przekazanie uczniom wiedzy przyrodniczej znalazły się: organizacja „Dnia Ziemi”, zajęcia badawcze o wpływie żywności na organizm – czy wiesz co jesz?, zajęcia pod hasłem „ Życie w internacie też może być ekologiczne” – zmieniam siebie, zmieniam świat, czy lekcja, podczas której młodzież będzie zakładać własne miniogródki.