W ostatnim czasie Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób
z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Aleksandrowie Łódzkim gościło dwie delegacje: z Egiptu oraz Wielkiej Brytanii.

O swojej działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną opowiadał, na początku tego miesiąca, ks. Robbin Omiro Kamemba – misjonarz z parafii św. Marka w Kairze. Ks. Robbin jest twórcą ośrodka wsparcia zajmującego się niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi oraz ich rodzinami. Podopieczni utworzonej 15 lat temu organizacji są skupieni w dzielnicy Szubra w założonym centrum „Club de Bonheur”. Placówka ta jest owocem współpracy Katolickiego Wikariatu Aleksandrii w Egipcie, księży z parafii św. Marka w Kairze oraz wielu świeckich ludzi zaangażowanych w pracę na rzecz potrzebujących.

Pomimo trudności związanych z brakiem funduszy i funkcjonowaniem w mniejszości wyznaniowej udaje się zorganizować pomoc dla najbardziej potrzebujących.
Podczas spotkania uświadomiliśmy sobie jak wielką sprawą jest możliwość zorganizowania wsparcia dla osób niepełnosprawnych w ramach prowadzonej przez nasze stowarzyszenie działalności. Zupełnie innego rodzaju problemy towarzyszą osobom chcącym nieść pomoc najbardziej potrzebującym w odległym Egipcie. Obecnie organizacja zbiera datki niezbędne do zakupu pierwszego autobusu, stąd nazwa akcji „Autobus dla Szubry”. Wyrażamy uznanie dla działalności Ks. Robbina i oczywiście nasze stowarzyszenie nie pozostało obojętne na potrzeby kolegów z Kairu. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej włączyli się w tę akcję i przekazali swoje prace wiedząc, że dochód z aukcji zostanie przeznaczony na zakup środka transportu dla potrzebujących.
Spotkanie oraz wymiana doświadczeń uświadomiła nam, że w każdym zakątku świata potrzebna jest pomoc niesiona przez osoby z wielkim sercem. I tu pragniemy serdecznie podziękować za oddanie i profesjonalizm wszystkim naszym pracownikom.
Natomiast w ramach wymiany doświadczeń przy tworzeniu wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi nasze Stowarzyszenie gościło grupę lekarzy psychiatrów i specjalistów z Wielkiej Brytanii współpracujących z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym.
Nasi goście utworzyli w UK – w ogólnokrajowym towarzystwie sekcję dotyczącą zaburzeń psychicznych u osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wizyta w Polsce miała na celu porównanie funkcjonujących u nas ośrodków wsparcia dla tej grupy osób.
Okazuje się, że inaczej działają dotowane z budżetu państwa ośrodki istniejące na gruncie UK. Państwo w ich przypadku skłania się do finansowania osoby korzystającej z usług ośrodka, zaś nie ma możliwości pobierania dodatkowych kwot świadczeń z tytułu niepełnosprawności.
Rozmawiając o realiach pomocy społecznej w Polsce przedstawiciele z Wielkiej Brytanii podkreślali fakt znaczącego wsparcia państwa przez organizacje pozarządowe takie jak nasza.
Początek współpracy ze specjalistami z UK to szansa na opracowanie kompleksowej rehabilitacji z udziałem rodziny, ośrodków wsparcia i opieki medycznej.
Koło z Aleksandrowa wpisuje się w nurt Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, organizuje szkolenia dla swoich pracowników w zakresie zaburzeń psychicznych u osób z niepełnosprawnością intelektualną. Widoczne jest jednak połączenie sił psychoterapii i farmakoterapii, a do tego niezbędny jest dialog instytucji pomocowych ze służbą zdrowia.