W 2013 roku powiatowe szkoły brały udział w projekcie „Ekoszkoła – Ekopowiat”, w ramach którego swoją działalność rozpoczęły szkolne ekokluby. Ponieważ inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, dziś w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zgierzu, uczniowie czterech szkół ponadgimnazjalnych, spotkali się, aby zainaugurować II etap działalności ekoklubów.

„Ekologia mieszczucha – w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Zgierzu”, „Ramię w ramię z ekologią w I Liceum Ogólnokształcącym w Ozorkowie”, „Ekologiczna Strefa Edukacyjna Zespołu Szkół Licealno – Gimnazjalnych w Głownie” oraz „Ekoklub w szkole Mistrzostwa Sportowego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim” – to projekty realizowane ze wspólnych środków: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, powiatu zgierskiego i środków własnych poszczególnych placówek.

– Edukacja ekologiczna powinna zacząć się właśnie od szkół, bo to wy, uczniowie, będziecie w przyszłości dbać o środowisko naszego powiatu – mówił podczas spotkania Starosta Zgierski Bogdan Jarota.
Tworzenie relacji człowiek – środowisko oraz kampanie informacyjne, w dużym stopniu powodują wzrost proekologicznej świadomości naszego społeczeństwa. Już widać pierwsze zmiany. Oficjalna inauguracja działalności ekoklubów była okazją do wręczenia pomocy dydaktycznych, zakupionych w ramach realizowanych projektów, m. in. przez dyrektora WFOŚiGW oraz członków Zarządu Powiatu Zgierskiego – Wojciecha Brzeskiego i Adama Świniucha.

Dodatkowo wszyscy wysłuchali interesującego wykładu Roberta Podgórskiego – dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zgierzu zatytułowanego: „Zrównoważony rozwój jako odpowiedź na zagrożenia środowiska naturalnego”.

Źródło: Jolanta Łęczewska