Tradycyjnie na przełomie marca i kwietnia, powiatowe szkoły organizują dni otwarte. Do dobry czas, aby poznać przyszłą szkołę od podszewki i zapoznać się z jej ofertą edukacyjną. Swoje drzwi przed uczniami klas III gimnazjów otworzył również Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Powiatowa placówka od kilku lat znajduje się w czołówce ogólnopolskich rankingów zdawalności egzaminów zawodowych. Podczas dni otwartych można było porozmawiać z uczniami ZZSP, aby poznać ich zadanie o szkole oraz zapoznać się z warunkami kształcenia. Szkoła proponuje szeroki wachlarz nauczania w klasach o kierunku m.in. technik elektryk, budownictwo, farmaceutyka, informatyka, mechanika pojazdów samochodowy oraz w klasie wielozawodowej.

– Swoją przyszłość wiążę z budownictwem rolniczym – mówi Tomasz Karolak, gimnazjalista ze szkoły w Modlnej – Chciałbym stawiać duże kurniki lub obory, ponieważ brakuje osób, które zajmują się tego typu konstrukcjami.

Oprócz nauczanych od wielu lat zawodów, ZZSP stawia także na naukę tych, które w najbliższych latach będą tworzyć najwięcej miejsc pracy. Od dwóch lat w szkole działa klasa o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. – Coraz częściej gospodarka idzie w kierunku odnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie potrzebni są fachowcy, którzy będą potrafili obsługiwać urządzenia wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych – mówi Eugeniusz Jacel, dyrektor ZZSP.

Aby wyjść naprzeciwko potrzebom rynku pracy, przy wsparciu lokalnych przedsiębiorców z branży energetycznej, otworzono w szkole nowoczesną pracownię dla zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. – Cieszę się, że powstaje coraz więcej tego typu pracowni, ponieważ uczniowie mogą nie tylko uczyć się zawodu na nowoczesnym sprzęcie, ale również dzięki współpracy z lokalnymi firmami mają szansę na znalezienie pracy w firmach partnerskich – mówi członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Budziarski.

W trakcie dni otwartych szkoły wręczono nagrody laureatom konkursu „Mój zawód – moje miejsce pracy”. Zadaniem uczestników było wykonanie prezentacji promującej naukę zawodów poszukiwanych na rynku pracy. Najlepszą okazała się praca pt. „Technika ochrony środowiska” autorstwa Miłosza Cichoszewskiego, Antoniego Leśniewicza oraz Przemysława Tomczaka z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Słowiku.

Źródło: Łukasz Roman