Projekty zrealizowane

PCPR Bielsko-Biała

Z dniem 31 grudnia 2020 roku zakończono 3-letni, realizowany od stycznia 2018 roku projekt wybrany do realizacji w trybie konkursowym pn. „Powiat bielski – Partnerstwo, Aktywizacja, Integracja. Edycja 2”. Realizowany był w partnerstwie przez Powiat Bielski będącym Liderem projektu oraz Gminy: Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Kozy, Szczyrk, Wilamowice, Wilkowice jako Partnerzy projektu. Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej: IX. Włączenie Społeczne, Działanie: 9.1. Aktywna integracja, Poddziałanie: 9.1.6. Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym – projekty OPS i PCPR. Współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wkład własny projektu stanowiły środki jednostek samorządu terytorialnego będących członkami partnerstwa.
Celem głównym projektu realizowanego na terenie powiatu bielskiego w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2020 r. był wzrost poziomu aktywności społeczno-zawodowej 600 mieszkańców i mieszkanek powiatu, w tym 419 kobiet i 181 mężczyzn ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych w oparciu o indywidualnie dobrane formy wsparcia będące wynikową przeprowadzonej szczegółowej analizy potrzeb osób objętych wsparciem.

Grupę docelową w projekcie stanowią osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w podziale na:
a) Gminy partnerskie:
  • osoby bezrobotne i bierne zawodowo oraz ubogie osoby pracujące (w tym niepełnosprawne),
b) Powiat Bielski – dla osób zamieszkujących na terenie wszystkich gmin powiatu bielskiego:
  • osoby niepełnosprawne,
  • osoby  przebywające i opuszczające pieczę zastępczą,
  • osoby nieletnie, wobec których zastosowano środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości,
  • osoby przebywające w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych i Socjoterapii.
Całkowita wartość projektu na 3-letni okres realizacji wyniosła 9.975.338,13 zł, w tym dofinansowanie 8.479.037,41 zł.
 
Uczestnicy projektu korzystali m.in. z usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, psychologa, logopedy, terapii m.in. z zakresu integracji sensorycznej, terapii ręki, dogoterapii, grup wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością, a także brali udział w treningach motywacyjnych oraz w szerokim wachlarzu działań środowiskowych, a w czasie pandemii COVID-19 otrzymywali dostarczane im do domów zestawy kreatywne i terapeutyczne z zakresu m.in. hortiterapii, arteterapii, biblioterapii czy kinezyterapii.

W budynku PKS przy ul. Legionów w Bielsku-Białej istnieje Centrum Aktywizacji i Integracji, w którym odbywały się zajęcia dzienne dla osób niepełnosprawnych aktywizujące je w ramach projektu partnerskiego. Uczestnicy mieli zapewniony transport na zajęcia oraz ciepły posiłek podczas zajęć (dotacje celowe w ramach projektu – otwarte konkursy ofert), a także wsparcie opiekunów, pedagogów i pracowników socjalnych zatrudnionych w ramach niniejszego projektu.