Wkrótce historyczne zmiany w gminie

0

Powołana na wniosek Burmistrza Gminy i Miasta Błaszki Karola Rajewskiego Komisja Doraźna ds. zmiany Statutu Gminy i Miasta Błaszki powoli kończy wielomiesięczną pracę, która była podyktowana m.in. wykrytymi nieprawidłowościami w statucie. Po interwencji burmistrza Łódzki Urząd Wojewódzki, a następnie prawnicy przeanalizowali statut i wykryli szereg niezgodności i uchybień. Sama nazwa jednostki Gmina i Miasto Błaszki okazała się sprzeczna z ustawą o samorządzie gminnym. W przypadku gminy miejsko-wiejskiej takiej jak Błaszki nazwa powinna brzmieć: Urząd Miejski w Błaszkach, Rada Miejska w Błaszkach i Burmistrz Błaszek. Jak wyjaśniała w wywiadzie dla Dziennika Łódzkiego Elżbieta Staszyńska, dyrektor wydziału prawnego, nadzoru i kontroli w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim: – Nazwy „rada miasta i gminy” i „burmistrz miasta i gminy” są sprzeczne z ustawą o samorządzie. Po prostu nie ma w polskim prawie takich tworów. Jeśli siedziba władz jest w mieście, to powinniśmy mieć radę miejską w Błaszkach. Tak samo powinien być burmistrz Błaszek, a nie burmistrz miasta i gminy Błaszek – mówi Elżbieta Staszyńska.
Statut gminy jest zasadniczym aktem jednostki, stanowiącym o jej ustroju (zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym), uchwalanym przez radę gminy na podstawie normy kompetencyjnej wynikającej z art. 18 ust. 2 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym. Statut gminy zatem jako akt prawny pochodny i komplementarny względem ustawy o samorządzie gminnym nie może zawierać postanowień z nią sprzecznych ani też jego postanowienia nie mogą być interpretowane w sposób sprzeczny z przepisami tej ustawy, a także nie powinien powtarzać jej przepisów.
Po zmianie statutu burmistrz zleci również opracowanie wzoru herbu i flagi  i zwróci się do Komisji Heraldycznej o opinię. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej podpisanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji rada będzie mogła podjąć nową uchwałę. Herb i flaga, którymi posługiwał się tutejszy magistrat okazał się również nielegalny.
Te wydawałoby się kosmetyczne zmiany nazewnictwa, herbu i flagi są bardzo ważne dla tożsamości naszej gminy i świadczą o wielkiej odpowiedzialności rady, która tworzy prawo miejscowe i stoi na jego straży.