Szybka reakcja MEN

0

Dopiero co 26 czerwca 2017 roku obyło się spotkanie zorganizowane przez Panią Minister Annę Zalewską na wniosek Burmistrza Błaszek Karola Rajewskiego w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie, a już są pierwsze efekty w postaci procedur i wskazówek postępowania w poruszanych na spotkaniu kwestiach.

W dniu dzisiejszym tj. 29 czerwca 2017 roku wpłynęło pismo z Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym Ministerstwa Edukacji Narodowej, ze szczegółowymi informacjami i wytycznymi, które pomogą burmistrzowi rozwiązać problemy prawne funkcjonowania szkół i wdrożyć reformę oświaty.

W przypadku szkół z nieuporządkowanym stanem prawnym burmistrz dostał „zielone światło” z Ministerstwa Edukacji Narodowej do wydania zaświadczeń stwierdzających, że dana szkoła formalnie istnieje. Burmistrz ma przyzwolenie z Ministerstwa na uznanie „aktów przekształcenia” z 1999 roku za akty założycielskie szkół. Jeżeli natomiast chodzi o kwestię obwodów szkół, to w przypadku braku aktów założycielskich burmistrz może określić obwody, które określono w uchwale gminy. Ministerstwo wskazało także, drogę postępowania w przypadkach szkół w Łubnej i we Włocinie, które funkcjonują pod adresami prywatnych posesji. W tych przypadkach burmistrz możne wskazać nazwę miejscowości oraz numer ewidencyjny nieruchomości, na której znajdują się prawdziwe siedziby szkół.

W piśmie Ministerstwo Edukacji Narodowej odniosło się także do sytuacji, która nastąpiła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Błaszkach, kiedy to radni podjęli m.in. uchwałę o zmianie siedziby szkoły podstawowej w Błaszkach. Ministerstwo potwierdziło opinię Burmistrza Błaszek, że zmiana siedziby szkoły (fizyczne przeniesienie siedziby szkoły do budynku dotychczas niebędącego siedzibą tej szkoły) wymaga zastosowania procedury opisanej w art. 89 ustawy – Prawo oświatowe. Oznacza to, że zmian organizacyjnych dotyczących gimnazjum można dokonać z ostatnim dniem roku szkolnego, a organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem przekształcenia lub włączenia gimnazjum do szkoły innego typu, zawiadomić o swych zamiarach rodziców uczniów i właściwego kuratora oświaty oraz uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty wydawaną w formie postanowienia, na które służy zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej. Co więcej uchwały stwierdzające przekształcenie szkoły z mocy prawa (uchwały deklaratoryjne) powinny być podejmowane po nastąpieniu przekształcenia z mocy prawa wynikającego z przepisów ustawowych. W przypadku przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej w ośmioletnią szkołę podstawową uchwała powinna zostać podjęta po 1 września 2017 r.

Potwierdziła się tym samym opinia burmistrza, że Rada Miejska w Błaszkach, działająca pod naporem polityki uchwaliła na szybko „bubel prawny”. Gdyby radni przychylili się do wcześniejszych propozycji burmistrza to od dnia 1 września 2017 roku dzieci ze szkoły podstawowej w Błaszkach mogłyby uczyć się również w budynku gimnazjum i nie mielibyśmy tych wszystkich problemów, które musi teraz za radnych rozwiązywać burmistrz.