Ogólnopolskie Biegi Przełajowe w Gruszczycach

0

W minioną niedzielę, 12 czerwca 2016 roku w Gruszczycach odbyły się XXXIII Ogólnopolskie Biegi Przełajowe im. Elżbiety Katolik w Gruszczycach. Organizatorem tegorocznej imprezy był Urząd Gminy i Miasta Błaszki , Centrum Kultury w Błaszkach oraz SP w Gruszczycach. Patronka biegów, Elżbieta Katolik była polską lekkoatletką, 22-krotną rekordzistką kraju w biegach na 400, 800, 1000 i 1500 metrów oraz w sztafetach 4×400 metrów. To pierwsza Polka, która przebiegła dystans 800 metrów w czasie poniżej 2 minut. Złota, srebrna i brązowa medalistka. Zginęła tragicznie w 1983 roku w Niedoniu, niedaleko Gruszczc. Organizowane przez szkołę wydarzenie ma na celu uczczenie pamięci lekkoatletki, ale też popularyzację sportu wśród młodzieży. Niektórzy zawodnicy mają okazję wystartować w zawodach po raz pierwszy w swojej sportowej karierze, a są to przedszkolaki, którzy w tym roku przebiegły dystans 100 metrów. W biegu na 200, 400 i 600 metrów wzięli udział uczniowie szkół podstawowych. Młodzież gimnazjalna miała do pokonania dystans 800 i 1000 metrów. Nie obyło się bez emocji i stresu, w końcu sport to rywalizacja w której każdy pragnie zwyciężyć. A było o co zawalczyć, oprócz medali i dyplomów, zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, między innymi markowe piłki. W kategorii przedszkolaki- dziewczęta 100m pierwsze miejsce zajęła Paulinka Słowińska z Kalinowej, drugie Zuzia Kurek z Brąszewic, trzecie Maja Paś z Kalinowej. W kategorii przedszkole- chłopcy 100 metrów najwyższe miejsce na podium zajął Kuba Shittu z Czech koło Zduńskiej Woli, drugie Kuba Paprocki z Jasionnej, trzecie Szymon Serwata z Kalinowej. W kategorii : żacy – młodsi chłopcy 200 metrów podium zdobyli Wiktor Bejmert z Wojsławic, Szymon Gajek z Gruszczyc, Wiktor Salamon z Brąszewic. Kategoria: żacy starci dziewczynki 400 metrów pierwsze miejsce wywalczyła Weronika Stępień z Błaszek, drugie Nina Krzesińska z Gruszczyc, trzecie Julia Kołaczyk. W kategorii: żacy starsi chłopcy 400 metrów  pierwsze miejsce zajął Maciej Kowal z Klonowej, drugie Igor Wagan z Domaniewa, trzecie Patryk Mikołajczyk z Błaszek. W kategorii: młodzicy młodsi 600 m podium zajęli kolejno od najwyższego: Krystian Walczak ( Gruszczyce), Michał Małolepszy (Kalinowa), Adrian Porada (Gruszczyce). Kategoria: młodziczki młodsze 600 m, pierwsze miejsce Michalina Szewczyk (Wojsławice), drugie Natalia Kozanecka (Kalinowa), trzecie Roksana Kaczmarek z Błaszek. Kategoria: młodziczki starsze 800 metrów, pierwsze miejsce zajęła Anielka Szewczyk ze Zduńskiej Woli, drugie – Wiktoria Nowakowska (Gruszczyce), trzecie – Wiktoria Nowak (Kalinowa). W kategorii: młodzicy starsi 1000m najlepszy był Dawid Śniegula (Gruszczyce), drugie miejsce zdobył Maciej Dec z Kalinowej, trzecie miejsce zajął Bartek Smolarek (Kalinowa). W rywalizacji grupowej w kategorii SP najwięcej punktów zdobyły kolejno SP Gruszczyce, SP Błaszki, SP w Kalinowej. W kategorii: gimnazjum najwyższą punktację zdobyły kolejno Gimnazjum Publiczne w Gruszczycach, Gimnazjum Publiczne w Kalinowej, Gimnazjum w Zduńskiej Woli. Najważniejszym punktem w programie niedzielnego wydarzenia był bieg główny na dystansie 5 kilometrów dla kobiet i mężczyzn. Wśród kobiet najlepsza była Katarzyna Wietrzyk, nauczyciel wychowania fizycznego w tutejszej szkole, której postawa jest przykładem godnym naśladowania. Zdobytą w zawodach nagrodą pieniężną postanowiła podzielić się z uczniami i ufundować dla wszystkich lody. Drugie miejsce wśród kobiet zdobyła Małgorzata Wierucka, trzecie Martyna Błasiak. Wśród mężczyzn najlepszy wynik uzyskał Mateusz Skarbiecki, drugi był Adam Mielczarek, trzeci Dawid Woźniak. Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom.
W tym roku wydarzenie sportowe zbiegło się z 30-leciem działalności Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gruszczycach. Uroczystość była wspaniałą okazją do wspomnień chwil, które minęły lecz na zawsze pozostają w pamięci. Dyrektor szkoły Marek Musielski przypomniał wydarzenia sprzed ponad trzydziestu lat które miały decydujący wpływ na rozbudowę budynku szkoły. Członków ówczesnego Komitetu Remontu i Rozbudowy Szkoły uhonorowano pamiątkowymi statuetkami, które wręczył dyrektor Marek Musielski oraz Burmistrz Gminy i Miasta Błaszki Karol Rajewski. Przewodniczący Komitetu Remontu i Rozbudowy Szkoły Sylwester Gajewski przytoczył historię oraz wymienił nazwiska osób, dzięki którym projekt rozbudowy szkoły został zrealizowany. W uroczystości wzięli udział również absolwenci szkoły. W holu szkoły otwarta została wystawa starych fotografii, a na których absolwenci odnajdywali siebie sprzed lat. Była okazja do wspomnień, rozmów, a na trwającym na terenie przyszkolnego parku festynie rekreacyjno – sportowym można było skosztować przysmaków z grilla. Na scenie wystąpiły z programem artystycznym dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Sieradzu, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gruszczycach z programem artystycznym z okazji trzydziestolecia szkoły. Ostatnim punktem programu był koncert młodej artystki z Sieradza Klaudii Pawlak.