Niespodziewany zwrot akcji w sprawie myśliwych

0

W dniu dzisiejszym radca prawny Adam Kuczyński reprezentujący Gminę Błaszki reprezentowaną przez burmistrza Karola Rajewskiego oraz Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby pełniące funkcje w organach Polskiego Związku Łowieckiego do Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Dziś wysłane zostaną także zawiadomienia do 49 Prokuratur Rejonowych w całej Polsce o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby pełniące funkcje w organach Zarządów Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego. Zawiadomienia dotyczą podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na założeniu w okresie od 22 stycznia 2016 roku do dnia 19 stycznia 2018 roku związku przestępczego o charakterze zbrojnym i kierowania związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym funkcjonującym w ramach Polskiego Związku Łowieckiego, mającym na celu uprawianie kłusownictwa. Burmistrz Błaszek jak i Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wnieśli m.in. o odebranie przez Policję osobom podejrzanym o udział we wskazanym związku przestępczym, mogącym liczy około 120 tys. osób, broni i amunicji.
Przypomnijmy, że 10 lipca 2014 Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność art. 27 ust. 1 ustawy Prawo łowieckie z Konstytucją. Przepisy umożliwiające obejmowanie prywatnych nieruchomości reżimem obwodu łowieckiego bez zapewnienia ich właścicielom możliwości wyrażenia sprzeciwu wobec dysponowania przedmiotem swojej własności i ochrony konstytucyjnie chronionych praw własności – przestały obowiązywać w dniu 22 stycznia 2016 r. Jednocześnie ustawodawca nie podjął żadnych skutecznych kroków prawnych, które pozwalałyby na ustanowienie obwodów łowieckich, na których można by było legalnie polować. W tym dniu także straciły moc wszystkie akty prawne stanowiące o podziale poszczególnych województw na obwody łowieckie. Tym samym od dnia 22 stycznia 2016 roku nie istnieją w Polsce jakiekolwiek obwody łowieckie, więc nie ma możliwości prawnej prowadzenia gospodarki łowieckiej i tym samym organizowania polowań. W rezultacie każde pozyskiwanie zwierzyny od tego dnia odpowiada definicji kłusownictwa, bowiem zniesienie obwodów łowieckich doprowadziło do zniesienia uprawnień ich zarządców i dzierżawców, w tym w szczególności do wydawania pozwoleń na polowania.
Pomimo zniesienia obwodów łowieckich w wyniku wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego PZŁ nie podjął żadnych czynności zmierzających do zaprzestania polowań, pomimo iż takie działania w nowym stanie prawnym odpowiadają definicji kłusownictwa. Przeciwnie PZŁ zachowuje się tak, jakby wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie było, a działalność jego oraz jego członków była legalna.