Nie zestarzeje się ten człowiek, któremu brak na to czasu

0

Gmina Błaszki przygotowała Projekt „Utworzenie i wyposażenie Dziennego Domu „Senior+”  i przystąpiła do otwartego konkursu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020 (Edycja 2018) . Nadrzędnym celem Programu jest poprawa jakości życia seniorów w środowisku lokalnym poprzez umożliwienie im korzystania z szerokiej oferty opiekuńczej, edukacyjnej, kulturalnej i socjalnej oraz zapewnienia seniorom wsparcia oraz pomocy adekwatnej do ich potrzeb i możliwości.  Intergracja społeczna środowiska seniorów przyczyni się także do rozwoju działań samopomocowych  oraz promowania aktywnego starzenia się. Starość bowiem należy do jednych z najistotniejszych problemów społecznych  występujących na terenie naszej gminy a współistniejącą kwestią jest także niepełnosprawność. Z problemem starości wiąże się nierozerwalnie problem samotności. Osoby starsze najczęściej pozostają w jednoosobowych gospodarstwach domowych i pozbawione są pomocy i opieki z różnych  przyczyn. Problem ten wymusza więc na samorządach podejmowanie różnorakich działań osłonowych na rzecz ludzi starszych, samotnych i niepełnosprawnych.
W  trosce  o  zdrowie  i  wolniejsze  starzenie  się,  osoby  w  wieku  senioralnym będą miały możliwość maksymalnie organizować tak czas w ciągu dnia, żeby nie siedzieć samotnie w domu, ale żyć aktywnie. Tak więc osoby starsze mogą odgrywać ważną rolę w naszej społeczności gminnej i dłużej cieszyć się życiem. Utworzenie Dziennego Domu Senior+ ma  więc służyć  zapobieganiu alienacji i marginalizacji,  nabywaniu  nowych  kompetencji oraz  profilaktyce  zdrowotnej i rehabilitacji społecznej seniorów.  Funkcjonowanie placówki i uczestnictwo w niej umożliwi seniorom  aktywne spędzanie czasu, podzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami życiowymi oraz nieocenioną wiedzą.
Burmistrz Błaszek Karol Rajewski chciałby, aby w wyniku realizacji zadania powstało miejsce dziennej opieki dla seniorów tj. osób w wieku 60+, które będzie spełniało wiele funkcji w zależności od potrzeb zgłaszanych przez seniorów i ich rodziny. Istotnym celem działalności Dziennego Domu „Senior+” będzie także inicjowanie współpracy i łączenie inicjatyw lokalnych prowadzące do skutecznej aktywizacji seniorów oraz włączenia ich w życie naszej społeczności lokalnej.
Intencją burmistrza jest nie tylko zapewnienie pomocy i opieki  oraz bezpiecznego i przyjaznego miejsca do przebywania osób starszych, ale także promowanie więzi międzypokoleniowych, przełamywaniu stereotypu człowieka starszego, aktywizacja ruchowa i intelektualna wobec starszych, zainteresowanych tą formą wsparcia, mieszkańców naszej gminy.