Grypa ptaków

0

W związku ze stwierdzonymi w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii ogniskami tej choroby istnieje duże ryzyko zawleczenia choroby do Polski. Wiązałoby się to z bardzo dużymi stratami ekonomicznymi w przemyśle drobiarskim, spowodowanymi padnięciami drobiu, kosztami likwidacji i odszkodowań, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu drobiu, jaj, mięsa drobiowego i przetworów. Dlatego tak ważne jest skuteczne zapobieganie i szybka reakcja hodowców drobiu w przypadku podejrzenia choroby.

Grypa ptaków jest chorobą zakaźną zwierząt, powodowaną przez wirusy o różnej patogenności. Na zakażenie wirusami influenzy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób) jak i wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany. Objawy kliniczne są mało charakterystyczne i zróżnicowane w zależności od zjadliwości wirusa, gatunku i wieku ptaków, zakażeń towarzyszących, warunków środowiskowych.

Do głównych objawów HPAI u drobiu należą depresja, gwałtowny spadek /utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, obrzęk i zasinienie grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie i duszność, biegunka. Padnięcia mogą być nagłe, bez widocznych objawów, ze śmiertelnością dochodzącą do 100% u ptaków grzebiących (najbardziej wrażliwe są kury, indyki)..

Naturalnym rezerwuarem wirusów grypy ptaków jest drób i dzikie ptactwo, ale zdarzają się także przypadki zakażeń u ssaków (świnie, człowiek).

Rozprzestrzenianie się choroby następuje poprzez kontakt bezpośredni ptaków zdrowych z chorymi oraz poprzez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie, środki transportu i obornik oraz osoby obsługujące drób. Według obecnych badań istnieje możliwość przeniesienia wirusa z ptaków na człowieka. Jednak wirus jest zaraźliwy i wysoce zjadliwy dla drobiu.

Prawdopodobne jest, że w rozprzestrzenianiu choroby znaczny udział mają niektóre ptaki wędrowne, które często chorują bezobjawowo, więc ważna jest izolacja i zabezpieczenie drobiu oraz miejsc pozyskiwania paszy i wody przed przypadkowym kontaktem z dzikim ptactwem.

Strategia zapobiegania wysoce zjadliwej grypie ptaków polega na:

  • zachowania szczególnej ostrożności podczas utrzymywania drobiu na otwartej przestrzeni,
  • zapobieganiu pojenia drobiu wodą pochodzącą z zbiorników, do których ma dostęp dzikie ptactwo,
  • zachowaniu szczególnej ostrożności podczas przechowywania i prezentacji drobiu w celu sprzedaży, dostarczania oraz innych sposobów zbycia żywych ptaków na targowiskach,
  • w razie podejrzenia choroby i zauważenia niepokojących objawów natychmiastowy kontakt z Powiatowym Inspektoratem Weterynaryjnym w Sieradzu.