Głośno o Błaszkach w Dąbrowie Górniczej

0

3 i 4 marca br. Burmistrz Gminy i Miasta Błaszki i Sekretarz Jacek Walczak wzięli udział w XXXVII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich w Dąbrowie Górniczej. Na spotkanie do Dąbrowy Górniczej przyjechało ponad 350 samorządowców, prezydentów, burmistrzów, przewodniczących RM z miast członkowskich Związku – delegatów z miast do Zgromadzenia Ogólnego i obserwatorów. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Parlamentu i rządu. List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.
Podczas drugiego dnia obrad swoje wystąpienie miał Burmistrz Błaszek, który przedstawił zebranym i Pani wiceminister edukacji Teresie Wargockiej katastrofalną sytuację finansową gminy Błaszki. Burmistrz przedstawił problem oświaty i nie szczędził słów krytyki wobec decyzji Łódzkiego Kuratora Oświaty, który wyraził negatywne opinie w przedmiocie likwidacji szkół podstawowych w miejscowościach: Sędzimirowice, Kwasków, Włocin, Domaniew, Łubna Jakusy. Burmistrz podkreślił, że ta decyzja może w konsekwencji doprowadzić do zapaści finansowej gminy. Burmistrz zaapelował o pomoc, zwiększenie subwencji oświatowej i ostro skrytykował pomysł likwidacji gimnazjów. Wystąpienie Burmistrza Błaszek spotkało się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem zgromadzonych. Rządzący muszą zrozumieć, że samorządowcy to przedstawiciele społeczeństwa, znają swoje gminy, powiaty i to z nimi trzeba rozmawiać przed wprowadzaniem ważnych reform. Takie dobitne słowa usłyszała Teresa Wargocka, sekretarz stanu w MEN podczas debaty dotyczącej systemu oświaty, jaka rozgorzała podczas zgromadzenia ogólnego ZMP.
Jak później opisywał prof. Jerzy Stępień obecnej na zgromadzeniu wiceminister edukacji Teresie Wargockiej samorządowcy urządzili „łomot” i dodał, że samorządowcy są dynamiczni i dbają o interesy własnych społeczności lokalnych.
Związek Miast Polskich wypracował negatywne stanowisko w sprawie likwidacji gimnazjów, w którym napisano m.in., że nakłady inwestycyjne na gimnazja od chwili powołania ich w 1999 r. pochłonęły dotąd środki publiczne w wysokości 130 mld PLN, same nakłady 8 mld zł w gminach. Nie ma przy tym wyraźnych przesłanek potwierdzających obiegową opinię o złej jakości nauczania w gimnazjach. Przeciwnie – wyniki badań OECD (…) wykazują wysoki w skali europejskiej poziom kompetencji, a także coraz lepszy poziom radzenia sobie z problemami charakterystycznymi dla rozwoju w tym wieku. Prezes ZMP stara się skłonić rząd do rozmów na temat zmian w edukacji i otrzymał zapewnienie wiceminister, że wszelkie projekty będą konsultowane z samorządami. Podczas odbywającego Zgromadzenia Ogólnego ZMP cztery zespoły wypracowały stanowiska dotyczące najpilniejszych według samorządowców spraw: oświaty, rewitalizacji, spraw społecznych i finansów.