Fiasko prac komisji doraźnej ds. zmiany Statutu

0

W lutym 2017 roku minęłyby dwa lata od momentu powołania komisji ds. zmiany Statutu Gminy i Miasta Błaszki. Przedmiotem działania Komisji była analiza obowiązującego Statutu oraz przygotowanie  projektu uchwały w sprawie zmian Statutu Gminy i Miasta Błaszki. Przez kilkanaście miesięcy komisja obradowała w składzie: Agnieszka Bieńkowska, Alina Błaszczyk, Piotr Jakóbczak, Krzysztof Konewka, Andrzej Kosatka i  Aleksy Pietrzak. Wszystko wskazywało na to, że Rada doceni pracę swoich kolegów i koleżanek, jednakże podczas dzisiejszej sesji prace Komisji doraźnej ds. zmiany Statutu Gminy i Miasta Błaszki zakończyły się totalnym fiaskiem, gdyż Statutu Gminy Błaszki ostatecznie nie przyjęto. Choć radni byli na NIE, to skorzystali z samego faktu powołania komisji, bo otrzymali nowoczesne tablety, które miały usprawnić ich pracę i unormować sprawy powiadamiania o terminach sesji oraz komisji stałych i doraźnych rady po zatwierdzeniu nowego statutu. Elektroniczne powiadamianie radnych i sołtysów miało także przynieść ogromne oszczędności dla gminy. Ze względu na dużą powierzchnię gminy skuteczne powiadomienie wszystkich radnych i sołtysów oraz dostarczenie im wersji papierowej materiałów na sesje byłoby zadaniem bardzo kosztownym i trudnym logistycznie.
Przypomnijmy, że statut uchwalony uchwałą Rady Gminy i Miasta Błaszki z dnia 12 grudnia 2002 r. został na wniosek burmistrza dogłębnie przeanalizowany pod kątem niezgodności z obowiązującymi przepisami prawa. Wyniki analizy były szokujące i wykazały szereg niezgodności, uchybień i zastrzeżeń. Zastrzeżenia te podzielił również  Łódzki Urząd Wojewódzki. Wojewoda zwrócił uwagę, iż statut gminy zawiera postanowienia, które budzą wątpliwości i wskazał, że nawet sama nazwa jednostki, czyli Gmina i Miasto Błaszki jest sprzeczna z ustawą o samorządzie gminnym.
W związku z decyzją Rady w najbliższych dniach burmistrz podejmie stosowne kroki prawne w tej sprawie, gdyż statut gminy jest zasadniczym aktem jednostki, stanowiącym o jej ustroju i jako akt prawny pochodny i komplementarny względem ustawy o samorządzie gminnym nie może zawierać postanowień z nią sprzecznych ani też jego postanowienia nie mogą być interpretowane w sposób sprzeczny z przepisami tej ustawy, a także nie powinien powtarzać jej przepisów.
W dniu jutrzejszym burmistrz powiadomi również Panią Przewodniczącą Agnieszkę Bieńkowską, że do czasu uchwalenia nowego statutu, Rada nie będzie mogła być obsługiwana przez pracowników Urzędu, gdyż zapisy zawarte w statucie dotyczące obsługi Rady są sprzeczne z art.33 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym i  art. 7 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada o pracownikach samorządowych. Burmistrz nie chce dłużej wpisywać się w proceder łamania prawa, tym bardziej, że wskazany w obowiązującym statucie Referat Obsługi Rady nie istnieje w strukturze Urzędu. Rada niestety nie posiada kompetencji do nakładania obowiązków na pracowników Urzędu. Wkraczanie przez Radę w kompetencje burmistrza byłoby działaniem z naruszeniem prawa.

wojewodastatut
Pismo z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego