Burmistrz wzywa Radę Miejską do usunięcia naruszenia prawa

0

Na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w związku z art. 63 kodeksu postępowania administracyjnego, Burmistrz Błaszek Karol Rajewski wezwał Radę Miejską w Błaszkach do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę Uchwały Nr XXXIV/205/17 Rady Miejskiej w Błaszkach z dnia 23 maja 2017 roku w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Błaszek złożonej przez Koła Łowieckie.
W nierzetelnie przygotowanym uzasadnieniu Uchwały wskazano, m.in. iż „stanowisko zawarte w opinii, w istocie jest wyrażeniem subiektywnych przekonań Karola Rajewskiego jako osoby fizycznej, a nie przedstawiciela lokalnego samorządu.”. Rozdzielenie w takiej sytuacji opinii prywatnej Karola Rajewskiego i opinii organu jakim jest Burmistrz Błaszek jest niemożliwe. Subiektywne odczucia kształtują obie sfery działalności osoby pełniącej obowiązki organu. Nie daje to jednak w żadnej mierze uprawnienia Radzie Miejskiej do wkraczania w treść przedmiotowej opinii.
W świetle art. 7 Konstytucji RP organy władzy publicznej działają w granicach i na podstawie prawa. Oznacza to, iż każde działanie organu władzy, w tym także Rady Miejska w Błaszkach, musi mieć oparcie w obowiązującym prawie. Ponadto należy podkreślić, iż normy kompetencyjne powinny być interpretowane w sposób ścisły, literalny. Stosując art. 87 ust. 1 i art. 92 ust. 1 Konstytucji, odnoszących się do źródeł prawa, w polskim systemie prawnym, przyjmuje się takie zasady jak: zakaz domniemania kompetencji prawodawczych, zakaz wykładni rozszerzającej kompetencje prawodawcze oraz zasadę głoszącą, że wyznaczenie jakiemuś organowi określonych zadań nie jest równoznaczne z udzieleniem mu kompetencji do ustanawiania aktów normatywnych służących realizowaniu tych zadań .
Biorąc m.in.  powyższe pod uwagę, burmistrz wezwał Radę Miejską w Błaszkach do usunięcia naruszenia prawa przez zakwalifikowanie skargi jako niezasadnej.