Logo UE

 

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




Biuletyn informacji publicznej MOPR Bytom


Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


Logo ePUAP2


Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 

Logo projektu Aktywny Społecznie

Plakat Projektu "Zero ryzyka dla pracownika"

31.05.2022 r. realizacja projektu została zakończona. Podczas ostatnich trzech miesięcy dokonano zakupu i dystrybucji wśród pracowników Ośrodka 75 sztuk lampek biurowych. Zakup dostał dokonany w ramach oszczędności wygenerowanych podczas realizacji projektu, w odpowiedzi na liczne zgłoszenia pracowników, odnośnie przydatności tego sprzętu. 

Wszystkie wskaźniki założone na etapie pisania wniosku o dofinansowanie zostały zrealizowane. Według danych na 31 maja 2022 r., zatrudnienie kontynuuje 308 pracowników Ośrodka, a zgodnie z założeniami miało to być minimum 230 osób. Również w przypadku wskaźnika dotyczącego wsparcia starszych pracowników udało się osiągnąć wartość znacznie wyższą niż zakładano. Planowano udzielić wsparcia łącznie (biorąc pod uwagę zarówno pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, jak i Powiatowego Urzędu Pracy) 42 pracownikom powyżej 50 roku życia, ostatecznie w samym MOPR wsparcie w ramach projektu otrzymało  70 pracowników w wieku 50 +.

Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem wśród pracowników Ośrodka. Niektóre ze sprzętów (np. lampki biurowe)  zostały uznane przez pracowników za na tyle użyteczne i pomocne, że dwukrotnie dokupowano dodatkowe sztuki, w ramach uzyskanych oszczędności. Bardzo pozytywnie oceniane były również szkolenia, oferowane pracownikom w ramach projektu. Szczególnie szkolenia z zakresu zdrowego kręgosłupa oraz samoobrony spotkały się z bardzo pozytywnymi opiniami uczestników/-czek. Zajęcia z samoobrony spodobały się do tego stopnia, że zdecydowano się przeprowadzić II poziom tego szkolenia w celu poprawy umiejętności obronnych uczestniczek/-ków.

Trzeba również zaznaczyć, iż udało się bardzo efektywnie wykorzystać przyznane dofinansowanie, w końcowym wniosku o płatność rozliczono aż 99,05 % otrzymanych środków. 

Biorąc pod uwagę realizację celów projektowych oraz wielość pozytywnych opinii, które docierały do koordynatora projektu, należy uznać jego realizację za duży sukces.


W okresie od 15 września do 6 października 2021 r. odbyło się szkolenie z zakresu zdrowego kręgosłupa, w którym wzięło udział łącznie 210 pracowników Ośrodka. Dzięki udziałowi w szkoleniu uczestnicy/-czki projektu mieli/-ły możliwość poznania takich zagadnień związanych ze zdrowym kręgosłupem jak m.in.: przyjmowanie właściwej postawy ciała w pracy, dbanie o plecy w codziennym życiu zawodowym czy eliminacja źródeł bólu kręgosłupa. Dodatkowo mogli zapoznać się z zestawem ćwiczeń, które pozwolą im utrzymać właściwa postawę ciała, co będzie miało niewątpliwie pozytywny wpływ na ich zdrowie. 

W ostatnim kwartale dokonano również kolejnych zakupów sprzętu dla pracowników. Zakupiono poduszki sensoryczne, które pomagają utrzymać właściwą postawę ciała, podczas długotrwałego trwania w pozycji siedzącej oraz  podstawki pod monitor, które umożliwiają ustawienie ekranów na właściwej wysokości co ma wpływ zarówno na zdrowie kręgosłupa jak i niepogarszanie się wzroku. 

W związku ze zdiagnozowaniem dodatkowych potrzeb u uczestników/-uczestniczek projektu oraz z uwagi na wygenerowane oszczędności zdecydowano się przedłużyć jego realizację w celu uzyskania możliwości przeprowadzenia dodatkowych szkoleń. Realizacja Projektu została przedłużona do 31 maja 2022 r. 

W pierwszych miesiącach 2022 r. przeprowadzono szkolenia z zakresu:

  1. Techniki samoobrony – poziom II , dzięki któremu uczestnicy, którzy brali udział w pierwszym etapie szkolenia, mieli możliwość pogłębienia swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie.
    W szkoleniu wzięło udział 16 pracowników/czek MOPR. Każda z osób miała możliwość wzięcia udziału  w czterech spotkaniach, trwających łącznie 12 godzin.  
  2. Radzenie sobie w relacjach z trudnym/agresywnym klientem – udział w tym szkoleniu umożliwił pracownikom MOPR poznanie efektywnych metod radzenia sobie w trudnych relacjach z klientami. W szkoleniu wzięło udział 141 pracowników Ośrodka. Każda z osób brała udział w jednym dniu szkoleniowym, trwającym 8 godzin lekcyjnych.   


W grudniu 2020 r. rozpoczęto dystrybucję sprzętu zakupionego w ramach projektu wśród pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu. Pracownicy spełniający wymogi zawarte we wniosku o dofinansowanie mieli możliwość otrzymania: krzeseł o wysokim standardzie, ergonomicznych podnóżków, ergonomicznych podkładek pod mysz i klawiaturę oraz lampek biurowych. Dystrybucja sprzętu była kontynuowana również podczas pierwszych miesięcy 2021 roku. Obecnie dystrybucja została już zakończona a cały zakupiony w ramach projektu sprzęt trafił do pracowników.

Od marca 2021 r. rozpoczęły się szkolenia dla pracowników MOPR z zakresu przeciwdziałania stresowi i wypaleniu zawodowemu. Do końca czerwca 2021 r. w szkoleniu wzięły udział łącznie 144 osoby. Szkolenie było prowadzone przez trenerkę z dużym doświadczeniem w prowadzeniu tego typu treningów. Uczestnicy/czki szkolenia mieli/ały możliwość zapoznania się między innymi z następującymi zagadnieniami:

  • identyfikacja źródeł stresu,
  • techniki kontroli stresu i negatywnych emocji,
  • sposoby radzenia sobie ze stresem,
  • odpowiednie techniki relaksacyjne i redukujące stres,
  • umiejętność zarządzania własną pracą.

Z ankiet wypełniany przez uczestników/czki szkolenia oraz z osobistych rozmów z nimi wynika, że szkolenie spełniło ich oczekiwania a zdobyta wiedza przyczyni się do zredukowania negatywnego czynnika zdrowotnego w postaci stresu wpływającego zarówno na życie prywatne jak i zawodowe.

W czerwcu 2021 r. rozpoczęło się szkolenie z technik samoobrony przeznaczone dla pracowników terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pracownicy podzieleni na pięć grup (po około 8 osób każda) rozpoczęli zgłębianie tajników sztuki skutecznej obrony, która może okazać się bardzo przydatna w kontaktach z trudnym i agresywnym klientem. Każda z grup weźmie udział w czterech spotkaniach treningowych, trwających łącznie 12 godzin.


W dniu 6 października 2020 r.  została podpisana umowa o dofinansowanie projektu „ZERO RYZYKA DLA PRACOWNIKA - wspólny projekt MOPR i PUP w Bytomiu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, pomiędzy Województwem Śląskim a Bytomiem – Miastem na prawach powiatu.

Projekt „ZERO RYZYKA DLA PRACOWNIKA - wspólny projekt MOPR i PUP w Bytomiu” jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Bytomiu w okresie 01.10.2020 - 31.12.2021 r.  Głównym celem projektu jest  utrzymanie w zatrudnieniu 340 osób pracujących w bytomskich: Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie i Powiatowym Urzędzie Pracy, w tym 306 kobiet narażonych na negatywne czynniki występujące w ich środowisku pracy.

Cel zostanie osiągnięty poprzez zastosowanie ponadstandardowych rozwiązań obejmujących zarówno działania szkoleniowe, jak i zakup odpowiedniego wyposażenia, ukierunkowanych na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy oraz poprawę ergonomii stanowisk pracy.

Realizowane wsparcie będzie ściśle powiązane ze zdiagnozowanymi potrzebami ujętymi w „Analizach występowania niekorzystnych czynników zdrowotnych w miejscu pracy”, sporządzonymi odrębnie dla każdej z instytucji objętych niniejszym projektem.

Uczestnikami projektu będą osoby zatrudnione w Miejskim Ośrodku Pomocy rodzinie w Bytomiu oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bytomiu na co najmniej ½ etatu. Pierwszeństwo w rekrutacji będą miały osoby po 50 roku życia oraz osoby w najgorszej sytuacji zdrowotnej.

Uczestnicy będą mogli skorzystać z następujących form wsparcia:

  1. Zakup doposażenia stanowiska pracy, w tym między innymi:
  • zakup krzeseł biurowych o wysokim standardzie,
  • zakup ergonomicznych podnóżków,
  • zakup lampek biurowych.
  1. Działania edukacyjne dla pracowników, w tym między innymi:
  • szkolenie z zakresu samoobrony,
  • szkolenie przeciwdziałające wypaleniu zawodowemu,
  • szkolenie „Zdrowy kręgosłup”.

Obecnie trwa rekrutacja uczestników/czek do projektu oraz uruchamiane są procedury zakupu sprzętu.

Całkowita wartość projektu to 995 607,50 PLN, w tym:

  • środki unijne – 846 266,37 zł
  • budżet państwa - 29 868,23 zł
  • wkład własny - 119 472,90 zł