Logo UE

 

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




Biuletyn informacji publicznej MOPR Bytom


Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


Logo ePUAP2


Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 

22 1560 1049 0000 9030 0005 3314  wpłaty za usługi opiekuńcze,  pielęgnacyjne; odpłatność za pobyt w Domach Pomocy Społecznej, mieszkaniach chronionych; koszty upomnienia; wszystkie nienależnie pobrane świadczenia

52 1560 1049 0000 9030 0005 3356  wpłaty za usługi specjalistyczne

60 1560 0013 0383 0201 0000 0001  wpłaty za wydanie zaświadczenia

40 1560 0013 2008 2964 3000 0048  wpłaty dot. Kart Dużej Rodziny

13 1560 0013 2008 2964 3000 0049  wpłaty dot. Kart Parkingowych i Legitymacji

UWAGA! Wpłaty za wydanie karty parkingowej (21 zł) i duplikatu legitymacji (15 zł) należy dokonać dopiero po weryfikacji uprawnień do ich posiadania u pracownika Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bytomiu pod numerem tel. 32 388-67-10 lub 32 388-67-04

WAŻNE !  W tytule wpłat należy wpisać imię i nazwisko osoby, za którą dokonywana jest wpłata.

Godziny pracy kasy (ul. Strzelców Bytomskich 16, pokój 9):

poniedziałek 10.00 - 15.30, przerwa 12.30 - 13.00

wtorek         10.00 - 14.00, przerwa 11.30 - 12.00

środa           10.00 - 14.00, przerwa 11.30 - 12.00

czwartek      10.00 - 14.00, przerwa 11.30 - 12.00

piątek          10.00 - 12.30, przerwa 11.00 - 11.30

WZÓR WNIOSKU O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA O KORZYSTANIU BĄDŹ NIE KORZYSTANIU Z POMOCY MOPR dostępny jest na naszej stronie internetowej (zakładka: Druki do pobrania – Zaświadczenie o korzystaniu z pomocy MOPR) lub w formie papierowej - druki wyłożone przy urnie, wystawionej przy wejściu głównym do budynku przy ulicy Strzelców Bytomskich 16.

Wysyłka korespondencji (decyzja, zaświadczenie, inne pismo) dokonywana będzie częściowo za pośrednictwem operatora pocztowego.

Przesyłanie informacji do części klientów za pośrednictwem gońców (wyłącznie poprzez pozostawienie w odbiorczych skrzynkach adresowych awiza) o możliwości odbioru korespondencji bezpośrednio w Ośrodku, ze wskazaniem godzin odbioru przysyłki, ustalonych z innymi działami merytorycznymi, które będą także miały wyznaczony czas na bezpośredni kontakt w klientem.

Awiza wystawione po 15 maja br. stanowią podstawę do odbioru korespondencji w Ośrodku. Przypominamy o obowiązku posiadania dowodu tożsamości, a także ważnego pełnomocnictwa (w przypadku odbioru korespondencji osobie trzeciej).


RODO - Klauzule informacyjne związane z obowiązkiem wynikającym z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. .pdf (508 KB)


MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE W BYTOMIU (MOPR)
z siedzibą przy ul. Strzelców Bytomskich 16
41-902 Bytom

prowadzi rekrutację kandydatów do pracy na stanowisko:
PRACOWNIK SOCJALNY

Szczegóły oferty, w tym wymagania kwalifikacyjne wobec kandydatów oraz zakres realizowanych zadań na oferowanym stanowisku w załączniku:
Pracownik socjalny .pdf (309 KB) - oświadczenie .pdf (343 KB)


MOPR CZEKA NA KANDYDATÓW NA RODZICÓW ZASTĘPCZYCH

Dzieciaki

ARTYKUŁY I REPORTAŻE

Logo TVP3 KatowiceSfera TV

Informacje można uzyskać w Dziale Pieczy Zastępczej i Asysty Rodzinnej
MOPR w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 21 (pok. 33).


Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu poszukuje kandydatów na zawodowe i niezawodowe rodziny zastępcze.

Wyczerpujących informacji na ten temat udzielają pracownicy Działu Wsparcia Rodziny pod nr telefonów 32 388-90-61 lub 32 388-61-53.

KTO MOŻE ZOSTAĆ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ LUB RODZINNYM DOMEM DZIECKA, czyli wymagania dla kandydatów na rodziców zastępczych:

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy:

Warto zauważyć, że w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej, co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów, np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę. Ponadto kandydaci na rodziny zastępcze niezawodowe lub zawodowe oraz rodzinne domy dziecka nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej oraz do prowadzenia rodzinnego domu dziecka winni posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.

Logo POKLAkademia Rodzica prowadzona jest w ramach Systemowego Projektu Aktywizacji – SPA w Bytomiu. Uczestnikami Akademii są klienci MOPR i ich rodziny. Celem Akademii Rodzica jest wzmocnienie umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziców uczestniczących w projekcie poprzez właściwe komunikowanie się, umacnianie więzi rodzinnych i, co za tym idzie, rozwijanie poczucia bezpieczeństwa w rodzinie. Ponadto chodzi też o wskazanie wartości jakie może tworzyć rodzina działając wspólnie. Oprócz tego każdy z uczestników zajęć uświadamia sobie własną wartość, tym samym poprawiając samoocenę. Zajęcia w akademii uczą też sposobów na racjonalne spędzanie wolnego czasu. Uruchamia to, między innymi, proces aktywności pobudzającej do zmian życiowych jednostki, a w konsekwencji zmianę jakości życia całej rodziny. Zajęcia odbywają się w grupie, mają charakter edukacyjny, wspierający i rozwojowy, są wzbogacone działaniami arteterapeutycznymi.

Zajęcia Akademii Rodzica były prowadzone od 27 lutego do 15 maja, zajęcia prowadziła specjalistka pracy z rodziną Anna Sarnecka. W piątek 16 maja w Bytomskim Centrum Kultury uroczyście zakończyła się pierwsza edycja. W ramach Akademii odbyło się 13 spotkań poświęconych różnym zagadnieniom związanym z prawidłowym funkcjonowaniem rodziny.
W siedmiu spotkaniach brali udział dorośli, zaś w sześciu (tzw. rodzinnych) uczestniczyły również dzieci oraz małżonkowie lub partnerzy życiowi rodziców z projektu. Łącznie w I edycji Akademii Rodzica wzięło udział 77 osób (w tym: 33 uczestniczek i uczestników, 37 dzieci, 7 partnerów życiowych). Wszystkie korzystające z zakończonej edycji miały okazję rodzinnego, bezpłatnego wyjścia do Bytomskiego Centrum Kultury na przedstawienie dla dzieci pt.: „Tymoteusz wśród ptaków”, zwiedziły pałac w Pławniowicach oraz odbyły rejs statkiem po Kanale Gliwickim. Dla niejednej rodziny była to olbrzymia przyjemność i przygoda, jednak przede wszystkim okazja do poznania kultury regionu, w którym mieszka.

Poniżej kilka refleksji uczestniczek Akademii (treść i pisownia zgodna z oryginałem):

1.
Do Akademii Rodzica dostałam się w ramach projektu. Na 1 spotkanie poszłam z ciekawości, bardzo mnie zainteresowało i chodziłam na kolejne spotkania. Podczas spotkań w Akademii dowiedziałam się jaki wpływ na rozwój własnego dziecka mają nasze emocje i nasza postawa względem dziecka, jaki bardzo ważny jest kontakt między rodzicem, a dzieckiem i okazywaniem jemu miłości, czułości, cierpliwości, życzliwości jednocześnie wyznaczając granice adekwatne w relacjach rodzic – dziecko. W jaki sposób wychować małego człowieka bez zaburzeń emocjonalnych jednocześnie przekazując wszystkie wartości, tradycje. Również podczas spotkań dowiedziałam się dużo o własnej osobie o moich emocjonalnych zaburzeniach związanych z dzieciństwem dzięki czemu mogłam z pomocą pani Anny popracować nad sobą i przezwyciężyć pewne bariery, które temu towarzyszyły. Podczas spotkań w akademii analizowaliśmy dużo tematów psychologicznych, które w moim przypadku zaowocowały podczas innych spotkań terapeutycznych w zrozumieniu psychologów Freuda oraz Karola Gustawa Junga, którzy przekazali nam jaki powinny wyglądać zdrowe relacje między partnerami oraz rodzicami i dziećmi. Jestem bardzo za takimi projektami oraz polecam wszystkim rodzicom i osobom, chcącym dowiedzieć się czy prawidłowo wychowują własne dzieci, bądź chcą poprawić relacje z partnerem lub zmienić coś w własnym życiu. Nie powinniście się wstydzić ani bać brania udziałów w tego typu spotkaniach z psychologami.

G. R.

2.
U mnie nastąpiło wiele zmian. Moja wiedza na temat wychowania dzieci nie była obszerna bo nikt nie rodzi się rodzicem, ale postanowiłam to zmienić. Zaczęłam Akademię Rodzica pełna nadziei na zmiany w sobie i mojej rodzinie. I nie zawiodłam się. Nauczyłam się przede wszystkim, że ważne jest aby aktywnie spędzać czas z dziećmi, a nie tylko się nimi opiekować. Dowiedziałam się, że każde z moich dzieci jest inne, ma inne potrzeby i potrzebuje innego rodzaju uwagę, ale każde potrzebuje dużo miłości i zrozumienia ode mnie jako rodzica. Teraz wiem, że to ode mnie zależy na jakich ludzi wyrosną moje dzieci. To ja muszę ich nauczyć wszystkiego, pokazać im świat, nauczyć wyrażania uczuć i wskazać im drogę życia. Te informacje właśnie wyniosłam z Akademii Rodzica i mam nadzieję, że dobrze wykorzystam tą wiedzę. Dziękuję za pokazanie mi jak można przyjemnie bawić się z dziećmi i co jest radością mojego życia.

Natalia. H.

3.
Moim zdaniem warto było uczestniczyć w ''Akademii Rodzica''. Ponieważ dużo rzeczy się dowiedziałam i zostałam podtrzymana na duchu. Przede wszystkim przełamałam lęk i uwierzyłam w siebie. Cieszę się że mogłam mile spędzić czas i poznać nowych ludzi, uczęszczać w dobrze zorganizowanych grach i zabawach, emocje towarzyszyły mi różne przede wszystkim dobre. Po wyjściu z zajęć zawsze byłam rozluźniona i wesoła myślę że warto było przeżyć te chwile, jeszcze raz dziękuje za mile spędzony czas i zachęcam ludzi do drugiej edycji ''Akademii Rodzica''. Na końcu zacytuję ''Nie możesz być gwiazdą na niebie bądź lampą w domu''.

Marta. Sz.

Akademia Rodzica to przedsięwzięcie wspierające i stymulujące osoby, które postanowiły wprowadzić zmiany w życiu swoim i własnej rodziny.