Logo UE

 

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




Biuletyn informacji publicznej MOPR Bytom


Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


Logo ePUAP2


Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 

22 1560 1049 0000 9030 0005 3314  wpłaty za usługi opiekuńcze,  pielęgnacyjne; odpłatność za pobyt w Domach Pomocy Społecznej, mieszkaniach chronionych; koszty upomnienia; wszystkie nienależnie pobrane świadczenia

52 1560 1049 0000 9030 0005 3356  wpłaty za usługi specjalistyczne

60 1560 0013 0383 0201 0000 0001  wpłaty za wydanie zaświadczenia

40 1560 0013 2008 2964 3000 0048  wpłaty dot. Kart Dużej Rodziny

13 1560 0013 2008 2964 3000 0049  wpłaty dot. Kart Parkingowych i Legitymacji

UWAGA! Wpłaty za wydanie karty parkingowej (21 zł) i duplikatu legitymacji (15 zł) należy dokonać dopiero po weryfikacji uprawnień do ich posiadania u pracownika Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bytomiu pod numerem tel. 32 388-67-10 lub 32 388-67-04

WAŻNE !  W tytule wpłat należy wpisać imię i nazwisko osoby, za którą dokonywana jest wpłata.

Godziny pracy kasy (ul. Strzelców Bytomskich 16, pokój 9):

poniedziałek 10.00 - 15.30, przerwa 12.30 - 13.00

wtorek         10.00 - 14.00, przerwa 11.30 - 12.00

środa           10.00 - 14.00, przerwa 11.30 - 12.00

czwartek      10.00 - 14.00, przerwa 11.30 - 12.00

piątek          10.00 - 12.30, przerwa 11.00 - 11.30

WZÓR WNIOSKU O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA O KORZYSTANIU BĄDŹ NIE KORZYSTANIU Z POMOCY MOPR dostępny jest na naszej stronie internetowej (zakładka: Druki do pobrania – Zaświadczenie o korzystaniu z pomocy MOPR) lub w formie papierowej - druki wyłożone przy urnie, wystawionej przy wejściu głównym do budynku przy ulicy Strzelców Bytomskich 16.

Wysyłka korespondencji (decyzja, zaświadczenie, inne pismo) dokonywana będzie częściowo za pośrednictwem operatora pocztowego.

Przesyłanie informacji do części klientów za pośrednictwem gońców (wyłącznie poprzez pozostawienie w odbiorczych skrzynkach adresowych awiza) o możliwości odbioru korespondencji bezpośrednio w Ośrodku, ze wskazaniem godzin odbioru przysyłki, ustalonych z innymi działami merytorycznymi, które będą także miały wyznaczony czas na bezpośredni kontakt w klientem.

Awiza wystawione po 15 maja br. stanowią podstawę do odbioru korespondencji w Ośrodku. Przypominamy o obowiązku posiadania dowodu tożsamości, a także ważnego pełnomocnictwa (w przypadku odbioru korespondencji osobie trzeciej).


RODO - Klauzule informacyjne związane z obowiązkiem wynikającym z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. .pdf (508 KB)


MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE W BYTOMIU (MOPR)
z siedzibą przy ul. Strzelców Bytomskich 16
41-902 Bytom

prowadzi rekrutację kandydatów do pracy na stanowisko:
PRACOWNIK SOCJALNY

Szczegóły oferty, w tym wymagania kwalifikacyjne wobec kandydatów oraz zakres realizowanych zadań na oferowanym stanowisku w załączniku:
Pracownik socjalny .pdf (309 KB) - oświadczenie .pdf (343 KB)


MOPR CZEKA NA KANDYDATÓW NA RODZICÓW ZASTĘPCZYCH

Dzieciaki

ARTYKUŁY I REPORTAŻE

Logo TVP3 KatowiceSfera TV

Informacje można uzyskać w Dziale Pieczy Zastępczej i Asysty Rodzinnej
MOPR w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 21 (pok. 33).


Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu poszukuje kandydatów na zawodowe i niezawodowe rodziny zastępcze.

Wyczerpujących informacji na ten temat udzielają pracownicy Działu Wsparcia Rodziny pod nr telefonów 32 388-90-61 lub 32 388-61-53.

KTO MOŻE ZOSTAĆ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ LUB RODZINNYM DOMEM DZIECKA, czyli wymagania dla kandydatów na rodziców zastępczych:

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy:

Warto zauważyć, że w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej, co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów, np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę. Ponadto kandydaci na rodziny zastępcze niezawodowe lub zawodowe oraz rodzinne domy dziecka nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej oraz do prowadzenia rodzinnego domu dziecka winni posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.

DrogowskazyBezpieczeństwu poświęcona była trzecia edycja projektu "Drogowskaz dla rodzin", na który miasto pozyskało 80 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt dobiega końca. Pieniądze w większości przeznaczone zostały na doposażenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK).

Kończący się projekt zatytułowany był "Strefa bezpieczeństwa". Nie bez przyczyny. Od kilku miesięcy osoby doświadczające przemocy i znajdujące się w sytuacji kryzysowej mogą uzyskać pomoc i schronienie w Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy ul. Wrocławskiej 46, który po drobnej reorganizacji systemu wsparcia w mieście, został włączony w struktury Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. To miejsce, w którym osoby po traumatycznych przejściach mogą odzyskać równowagę psychiczną pod okiem specjalistów.

Na potrzeby ośrodka zaadaptowany został budynek po byłym domu dziecka, trzeba było go wyremontować i dostosować do potrzeb osób szukających schronienia. Skorzystaliśmy z tego, że ministerstwo dało możliwość pozyskania środków na dostosowanie istniejącej infrastruktury instytucjonalnej do potrzeb osób dotkniętych przemocą w rodzinie - mówi Marta Szmelcer, po. kierownika OIK. Pieniądze przeznaczyliśmy przede wszystkim na zakup wyposażenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej - miejsca, gdzie osoby dotknięte przemocą poczują się bezpiecznie. To przede wszystkim przedmioty codziennego użytku, np.: łóżko z materacem, krzesła, stół, szafa, sprzęt AGD (pralka, lodówka, kuchenka, odkurzacz),  i akcesoria kuchenne. Wyposażyliśmy również salę, gdzie są prowadzone zajęcia terapeutyczne, a także kącik dla dzieci - dodaje Marta Szmelcer.

W ramach projektu doświadczeni psycholodzy i pedagodzy prowadzili warsztaty dla osób dotkniętych przemocą. Ich głównym celem było podejmowanie działań w kierunku zatrzymania koła przemocy. Dopóki nie uświadomimy sobie, ze przemoc rodzi przemoc, nie uwolnimy się od destrukcyjnych myśli i zachowań, zwłaszcza wobec dzieci, które są słabsze i nie mają możliwości obrony - podkreśla Marta Szmelcer. Osoby doświadczające przemocy uczyły się radzenia sobie z gniewem, rozdrażnieniem, bezsilnością czy wściekłością. Staraliśmy się im pomóc rozumieć zachowania dziecka i unikać krzywdzenia. Zachęcaliśmy do pracy nad sobą i swoim związkiem, żeby uświadomili sobie, jak traumatyczne dla dzieci jest dorastanie w atmosferze agresji i okazywania siły.

Dodajmy, że dwie poprzednie edycje projektu "Drogowskaz dla rodzin" spotkały się z dużym zainteresowaniem. Prowadzone były kampanie informacyjne, warsztaty dla rodziców uświadamiające m.in. czym jest przemoc wobec dzieci i jak unikać destrukcyjnych zachowań w życiu codziennym. Psychologowie i terapeuci pracowali też podczas warsztatów z ojcami osadzonymi w Areszcie Śledczym, by przygotować ich na niełatwe relacje w rodzinie po powrocie na wolność.

Drogowskaz 1    Drogowskaz 2