Uczniowie LO na Cyprze

Erasmus+ Od 4 do 11 października dziewięcioro uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach pod opieką dwóch nauczycielek: p. Dominiki Owsiany i p. Danuty Wojnar uczestniczyło w czwartej krótkoterminowej wymianie  grup uczniów na Cyprze. Byli wśród nich: Sara Stypuła, Olga Tyroń, Paulina Zachara, Bogdan Puzoń, Kacper Chmielniak, Jakub Pawełko, Ryszard Kotzian, Szymon Siatkowski oraz Krzysztof Kucharski. Towarzyszyli im oczywiście nauczyciele i koledzy z krajów partnerskich, tzn. z  Włoch, z Estonii i z Cypru. To już kolejny etap realizowanego wspólnie projektu „Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności”, Program Erasmus+ akcja 2- „Partnerstwa strategiczne”.

Celami projektu są m.in.: rozpoznawanie predyspozycji zawodowych uczniów oraz umożliwienie im świadomego wyboru kierunku studiów i bardziej satysfakcjonującej pracy, zmniejszenie poziomu bezrobocia w krajach Unii Europejskiej, praktyczne zapoznanie uczniów ze specyfiką konkretnych zawodów. Dzięki działaniom projektu uczniowie zdobywają informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danej profesji.

W trakcie wymiany na Cyprze uczniowie w międzynarodowych grupach uczestniczyli w ministażach w następujących instytucjach: w Hotelu Anassa, w Szpitalu w Polis, na Posterunku Straży Pożarnej w Polis oraz  w Winiarni Vasilikon.

W Hotelu Anassa uczestnicy mieli okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez jedną z pracownic tego ekskluzywnego miejsca. Pięciogwiazdkowy hotel położony nad Morzem Śródziemnym w jednej z portowych miejscowości zachwycił wszystkich swoją okazałością. Malownicza sceneria i nowoczesna architektura w połączeniu z tradycyjnymi elementami wywarły ogromne wrażenie. Jest to miejsce pełne inspiracji, idealne do wypoczynku i regeneracji. Znakomicie oddaje uroki typowego cypryjskiego miasteczka. Oferowane atrakcje, m. in.: SPA & Wellness, sporty wodne, nurkowanie, żeglarstwo czy wspinaczka górska, a także wiele innych sprawiają, że żaden z gości się nie nudzi i na długo zapamiętuje pobyt tutaj. Uczniowie mieli niespotykaną okazję do zwiedzenia całego hotelu i zapoznania się z funkcjonowaniem poszczególnych jego sekcji. Mogli również zdać sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełni organizacja wszystkich elementów i zobaczyć, jak wiele osób zaangażowanych jest w pracę.

W szpitalu w Polis uczniowie poznali sposób działania służb medycznych w mieście i ich powiązanie z innymi pobliskimi jednostkami medycznymi. Zobaczyli również, jak pracują lekarze specjaliści i pielęgniarki. Odwiedzili różne gabinety oraz sale zabiegowe, zobaczyli, jak wygląda badanie echokardiograficzne serca oraz  EKG wysiłkowe. Ponadto zapoznali się z działaniem wielu aparatur oraz sprzętów medycznych pomocnych w przeprowadzaniu badań i stawianiu trafnych diagnoz.

Kolejnym miejscem stażu był nowoczesny, wyposażony w dwa helikoptery i dwa samoloty, posterunek Straży Pożarnej w Polis. Tutaj młodzież zapoznała się z charakterystyką działań w sytuacjach ekstremalnych, takich jak: pożary lasów, traw, pożary budynków czy też działania ratunkowe prowadzone podczas wypadków komunikacyjnych. Uczestnicy spotkania zobaczyli nowoczesną, w pełni wyposażoną siedzibę służb, poznali osoby,  które na co dzień pomagają innym. Najciekawsza była z pewnością prezentacja nowych wozów strażackich i ekwipunku każdego strażaka. Wszyscy zdali sobie sprawę z tego, jak niebezpieczna i trudna jest praca osoby, na której spoczywa tak duża odpowiedzialność.

Uczniowie zwiedzili także winiarnię Vasilikon w miejscowości Kathikas, jedną z pierwszych założonych w regionie, a także istniejące obok niej muzeum z licznymi eksponatami i zabytkowymi maszynami. Zostali wtajemniczeni w  cały proces produkcji wina, który składa się z kilku etapów- od zbierania winogron, przez fermentację, butelkowanie, aż do przechowywania i leżakowania. Sukces dwóch braci- założycieli polega głównie na połączeniu wysokiej jakości winogron, doświadczenia, ogromnej wiedzy i poświęcenia z zaawansowaną technologią.

Razem z młodzieżą z innych krajów uczniowie zwiedzili jedno z największych miast na Cyprze-Paphos, które jest głównym ośrodkiem turystycznym wyspy. To właśnie tam, według mitologii greckiej,  narodziła się z morskiej piany bogini miłości Afrodyta. Miasto ze względu na bogactwo zabytków zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Średniowieczny port Kato Paphos pełen kolorowych łodzi rybackich oraz rozciągająca się wzdłuż brzegu morza promenada z licznymi tawernami i tradycyjną zabudową tworzą niezapomniany i jedyny w swoim rodzaju charakter miejsca. Kamieniste plaże skąpane w promieniach słońca, krystalicznie czysta woda i przepiękne widoki były dla wszystkich uczestników wspomnieniem gorącego lata…

Tydzień pobytu na uroczej wyspie szybko dobiegł końca. Cypryjscy koledzy i nauczyciele stworzyli wspaniałą, rodzinną atmosferę, dlatego też niełatwo przyszło się z nimi pożegnać. Uczestnicy projektu nawiązali ze sobą świetny kontakt i z pewnością będą starali się go utrzymać. Ostatnie chwile spędzone razem były niezwykle wzruszające i emocjonujące. Na pewno wszyscy zapamiętają je na długo…

Paulina Zachara z kl. 2a

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Polub nas na:

Komentowanie jest wyłączone.