Święto Szkoły

ŚWIĘTO SZKOŁY ON-LINE

7 listopada — w rocznicę urodzin naszej Patronki — co roku obchodziliśmy Święto Szkoły. W tym szczególnym czasie zamiast uroczystej akademii przypomnijmy sobie kilka najważniejszych faktów z życia Marii Skłodowskiej-Curie. Przydadzą się, bo w najbliższych dniach na lekcjach chemii i biologii sprawdzimy naszą wiedzę o niej w formie testu na platformie Quizizz.
Poniżej krótka notatka przygotowana przez Kamilę

Maria Skłodowska-Curie to znana na całym świecie dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Dzięki niej dokonał się ogromny postęp w dziedzinie chemii i fizyki. Opracowała teorie promieniotwórczości, techniki rozdzielania izotopów promieniotwórczych, a także odkryła dwa nowe pierwiastki: rad oraz polon. Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie jako piąte dziecko w rodzinie nauczycielskiej. Jej ojciec uczył matematyki i fizyki, matka była przełożoną warszawskiej pensji dla dziewcząt. Skłodowska, mając zaledwie 10 lat, rozpoczęła naukę w szkole prowadzonej przez jej mamę. Później kształciła się w III Żeńskim Gimnazjum Rządowym, które ze złotym medalem ukończyła w wieku lat 16.
Bardzo chciała kontynuować edukację i zrobiła wiele, aby w 1891 roku zacząć studiować na Sorbonie, na wydziale matematyki i fizyki. Ten etap zakończył się licencjatami: z pierwszą lokatą z fizyki i z drugą z matematyki — była najlepsza.
W 1884 roku poznała swojego męża — Piotra Curie. Wspólnie prowadzili badania nad rudami uranu i w grudniu 1903 roku odebrali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za prace nad promieniotwórczością. Osiem lat później, w dniu swoich 44 urodzin, już sama, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za wyizolowanie radu w stanie czystym. Zmarła 4 lipca 1934 roku na skutek anemii popromiennej. Pochowana została obok swojego męża w Sceaux.

20 kwietnia 1995 roku szczątki Marii i Piotra Curie zostały przeniesione do paryskiego Panteonu.

Kamila Famułka kl.2Cp

Polub nas na:

Komentowanie jest wyłączone.