Czar Wiednia

wieden_20162 grudnia 2016 r. uczniowie naszego liceum wraz z nauczycielami – panem Andrzejem Szybiakiem oraz panią Joanną Czyż-Cieciak – wybrali się na jednodniową wycieczkę przedmiotową do Wiednia. Nasza podróż rozpoczęła się bardzo wczesnym rankiem. Po około sześciu godzinach dojechaliśmy do stolicy Austrii. Mimo zmęczenia byliśmy podekscytowani czekającym nas zwiedzaniem.
Pierwszym punktem wyjazdu było przejście przez Innere Stadt, będące pierwszą dzielnicą Wiednia. Poszliśmy do Parku Miejskiego, gdzie obejrzeliśmy kilka pomników. Później udaliśmy się na Karlsplatz z kościołem św. Karola  i przeszliśmy obok słynnej sali koncertowej Wiedeńskiego Towarzystwa  Muzycznego oraz Opery Wiedeńskiej (Staatsoper). Odwiedziliśmy również pałac należący niegdyś do dynastii austriackich Habsburgów, czyli Hofburg. Budowla, której dominującymi stylami są barok i klasycyzm, zachwyciła nas swoim pięknem i okazałością. Podobne wrażenia mieliśmy po przejściu przez Stephansplatz, gdzie mieści się katedra św. Szczepana, będąca dumą Wiednia i jedną z jego najważniejszych świątyń.
Na początku pogoda nie dopisywała – było deszczowo i wietrznie, lecz jakiś czas później naszym oczom ukazała się tęcza, co zdecydowanie poprawiło nam humor. W czasie wolnym udaliśmy się na Kärtner Strasse, gdzie mieliśmy możliwość zrobienia zakupów i pamiątkowych zdjęć. Później przeszliśmy obok domu jednego z klasyków wiedeńskich – Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Po pamiątkowym zdjęciu przed budynkiem parlamentu grupa rozdzieliła się na placu Marii Teresy. Każdy uczestnik wycieczki mógł wybrać między dwoma muzeami. Pierwszym z nich było Naturhistorisches Museum, czyli Muzeum Historii Naturalnej, gdzie można zdobyć informacje na temat historii Ziemi i ewolucji. Drugie to Kunsthistorisches Museum, czyli miejsce poświęcone sztuce. Znajdują się w nim zarówno słynne rzeźby jak i obrazy, m.in. ,,Wieża Babel” Pietera Bruegla. Dzieła malarskie robiły na nas szczególne wrażenie, ponieważ niektóre z nich widzieliśmy dotychczas tylko w książkach. Tym razem mogliśmy zobaczyć je również na żywo i było to z pewnością zupełnie inne doświadczenie.
Po pobycie w muzeach wybraliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbywał się na Placu Ratuszowym. Atmosfera,  jaka panowała w tym miejscu była magiczna. W godzinach wieczornych cały jarmark został oświetlony kolorowymi lampkami i pięknymi dekoracjami, co wprowadzało w świąteczny, radosny nastrój.
Każdy z nas miał okazję skosztować wiedeńskich słodyczy oraz wypić popularny austriacki napój – Almdudler. Jarmark był ostatnim punktem naszej wycieczki i po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do Czechowic-Dziedzic.
Moim zdaniem podróż do Wiednia była bardzo dobrą okazją na utrwalenie informacji oraz umiejętności zdobytych na lekcjach języka niemieckiego i historii. Mogliśmy przekonać się, że sztuka nie jest czymś oderwanym od rzeczywistości, a jej poznawanie jest potrzebne, aby poszerzać horyzonty i wiedzieć więcej, co powinno być priorytetem dla młodego Europejczyka.

Natalia Paliczka, kl. 2A

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

 

Polub nas na:

Komentowanie jest wyłączone.