Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Narodowe Święto Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Jedlicze zainaugurowała wieczornica zorganizowana przez XIX Drużynę Harcerską „Invictus” im. Józefa Piłsudskiego z Jaszczwi. W sobotni wieczór sala w Dworze Stojowskich wypełniła się po brzegi. Na scenie pojawiło się kilkudziesięciu harcerzy. Zaprezentowano kilkanaście utworów głównie o charakterze patriotycznym i niepodległościowym. Program został podzielony na kilka bloków tematycznych, w których pojawiły się piosenki z różnych ważnych momentów historii Rzeczpospolitej. Były więc pieśni legionowe, utwory z okresu międzywojennego, partyzanckie, warszawski folklor uliczny z czasów II Wojny Światowej, piosenki Powstania Warszawskiego i inna twórczość związana z polskim dążeniem do wolności i niepodległości. Wraz z chórem wystąpiło kilku młodych solistów, w program wplecione zostały też elementy o charakterze teatralnym. Teksty piosenek wyświetlane były na ekranie, a prezentowany repertuar składał się głównie z utworów znanych i lubianych, toteż licznie zgromadzona publiczność ochoczo przyłączała się do wspólnego śpiewania z harcerzami. W roli konferansjera wystąpił Piotr Lubaś, który też czuwał nad całością spraw związanych z organizacją koncertu.

Wieczornica w harcerskim wydaniu dostarczyła zgromadzonym niezapomnianych wrażeń. Tego dnia Dwór Stojowskich tętnił życiem, młodością i refleksją. Koncert został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, która gromkimi oklaskami nagrodziła wszystkich wykonawców.

„Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” pod takim tytułem odbył się w niedzielny wieczór 10 listopada koncert patriotyczny, który był okazją do spotkania, wspólnej zadumy i świętowania kolejnej już rocznicy odzyskania niepodległości. Na scenie w bogatym repertuarze pieśni patriotycznych zaprezentował się Chór Mieszany Echo z Krosna pod dyrekcją Marioli Rybczak i przy akompaniamencie Macieja Janasa. Szlagiery miejskiego folkloru z dwudziestolecia międzywojennego oraz utwory antyniemieckie, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast zaprezentowała Kapela Podwórkowa „Tanie Dranie” działająca przy GOK Jedlicze. Ozdobą koncertu były występy uczennic Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Żarnowcu: Martyny Jajeśniak i Wiktorii Żołny. Pełen wzruszeń wieczór zakończył finał w wykonaniu chóru i kapeli, a także bis i owacje na stojąco.

11 listopada uroczystości upamiętniające 101. rocznicę odzyskania niepodległości rozpoczęła Msza Święta, celebrowana przez księdza proboszcza Stanisława Turonia w intencji Ojczyzny, którą poprzedził koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu laureatów gminnych eliminacji Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej.

Po mszy wszyscy zgromadzeni goście w asyście pocztów sztandarowych: Szkoły Podstawowej w Jedliczu, Szkoły Podstawowej w Potoku, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaszczwi, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żarnowcu, OSP Jedlicze – Męcinka, OSP Potok, OSP Długie, OSP Piotrówka, OSP Podniebyle, Klubu Honorowych Dawców Krwi im. dr Zygmunta Tokarskiego, przemaszerowali pod Pomnik Poległych za Ojczyznę.

Tu wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy, a okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz Gminy, dziękując wszystkim mieszkańcom za liczne przybycie i aktywny udział w tym święcie.

Hołd bohaterom wraz ze złożeniem kwiatów, oddały władze samorządowe Gminy Jedlicze, przedstawiciele władz Powiatu Krośnieńskiego, Księża jedlickiej parafii, Przedstawiciele Koła Prawa i Sprawiedliwości, reprezentant Posła Piotra Babinetza, reprezentant Poseł na Sejm RP Joanna Frydrych, Komendant Komisariatu Policji w Jedliczu Mariusz Gałązka, Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jedliczu, Zarząd Osiedla Jedlicze- Centrum, 18 Gromada Zuchowa z Jaszczwi, Młodzieżowa Drużyna OSP z Męcinki, delegacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Jan Juszczak oraz delegacje szkół.

Na pamiątkę uczestnicy otrzymali okolicznościowe kotyliony, które przypinały druhny z Młodzieżowej Drużyny OSP Męcinka.

Uroczystości zakończono wspólnym śpiewaniem pieśni niepodległościowych przy wojskowej grochówce. Dźwięki najpiękniejszych polskich utworów nawiązujących do naszej kultury i historii zaprezentowane przez Szkółkę Wokalną działającą przy GOK Jedlicze (Nikola Ciupa, Karolina Karol, Emilia Ochała, Emilia Trznadel, Zuzanna Wiśniowska, Wiktoria Żołna) rozbrzmiewały w wypełnionej po brzegi sali Domu Parafialnego.

GOK w Jedliczu
Zdjęcie z wieczornicy: Izabela Bożek

Słownik: