Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

„Nieznana historia Domu Legionowo-Strzeleckiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedliczu - miejsca, ludzie, wydarzenia”

Wpisując się w tegoroczne obchody święta 100-lecia odzyskania niepodległości Gminna Biblioteka Publiczna im. Kaspra Wojnara w Jedliczuzorganizowała wystawę "Nieznana historia Domu Legionowo-Strzeleckiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedliczu - miejsca, ludzie, wydarzenia". Jej pomysłodawcą i autorem jest historyk Remigiusz Janocha, który benedyktyńskim wysiłkiem zgromadził wiele cennych informacji, dokumentów, fotografii dotyczących historii jedlickiego oddziału Związku Strzeleckiego, oraz miejscowej placówki Związku Legionistów Polskich i okoliczności budowy Domu Legionowo-Strzeleckiego w Jedliczu. Wystawa odkrywa nieznane dotąd karty naszej lokalnej historii. Tadeusz Ablewicz, Anna, Jan i Władysław Pająk, Bolesław Kolaszkiewicz, ks. Józef Antosz, Józef Klipper Wiktor Hłasko, Bronisław Klatka, Stanisław Mawricz - to postacie, które przestają być anonimowe, ukazują się jako wielcy patrioci i oddani społecznicy. To dzięki nim powstał budynek , do dziś spełniający jedną z przeznaczonych mu w zamyśle inicjatorów jego budowy funkcję - placówki kulturalno-oświatowej.

Otwarcie wystawy zbiegło się z drugim ważnym wydarzeniem promującym historię Naszej Małej Ojczyzny - prezentacją książki  "Tym, którzy znali tamten czas - zapisani w jedlickiej ziemi". Album został wydany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Rota w ramach Projektu Grantowego realizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Kraina Nafty". Jest bogato ilustrowanym zbiorem biogramów osób wybitnych, spoczywających na jedlickim cmentarzu. Znaleźć tam można żołnierzy, nauczycieli, księży, lekarzy, przedstawicieli rodzin hrabiowskich, ale także prostych ludzi. Wszyscy oni w różny - ale zawsze chwalebny sposób - zapisali się na kartach naszej jedlickiej historii. Powstanie książki zawdzięczamy ich potomkom, krewnym i znajomym, którzy pieczołowicie przechowywali swe wspomnienia i pamiątki o zmarłych, teraz zechcieli się nimi podzielić i to dzięki nim "wraca dziś pamięć o tych, których nie ma".

Wzruszającym uzupełnieniem wieczoru była recytacja wierszy propagujących miłość do Ojczyzny  Władysława Bełzy, Marii Konopnickiej, Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Milenki i Nataniela Skibów, Ani Bielawki, Kasi Kochanek. Wiersz własnego autorstwa "Na jedlickim cmentarzu" zaprezentowała nasza rodzima poetka Maria Stefanik.

Muzyczną oprawę wydarzenia zapewnił Chór Echo z Krosna, wykonując wspólnie ze zgromadzonymi gośćmi najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne.

GBP Jedlicze

Słownik: