Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Harcerze z Jaszczwi na Litwie w 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

W tym roku obchodzimy jubileusz 150-lecia urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji harcerki i harcerze 19 Drużyny Harcerskiej „Invictus” z Jaszczwi – której bohaterem jest Józef Piłsudski – wybrali się do Zułowa na Litwie, gdzie 5 grudnia 1867 przyszedł na świat przyszły Naczelnik Państwa. Wyprawa na Litwę była niesamowitą lekcją historii i patriotyzmu dla młodzieży biorącej w niej udział.

Trzydniowy pobyt na Wileńszczyźnie rozpoczęli od zwiedzania zamku Wielkich Książąt Litewskich w Trokach. Wspaniały, całkowicie odrestaurowany zamek na wyspie robi duże wrażenie. Wewnątrz harcerze poznali historię Wielkiego Księstwa Litewskiego aż do czasów Władysława Jagiełły i  Wielkiego Księcia Witolda. Tutaj poznali również historię ludu Karaimów i zajadali się specjałem ich kuchni, czyli „kibinami”. Kolejny dzień wycieczki to Wilno. Tutaj każdy zabytek, każdy kamień przypomina o wielkiej historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Harcerze zwiedzili cmentarz na Rossie, gdzie pochowani są między innymi wielcy Polacy związani z Wilnem i Wileńszczyzną. Tutaj również jest miejsce spoczynku matki Józefa Piłsudskiego - Marii z Bilewiczów Piłsudskiej – oraz serce jej syna. Harcerze zapalili znicz na tym Mauzoleum. Nie mogło zabraknąć w programie wizyty, odwiedzenia cudownego obrazu Matki Bożej Miłosierdzia znajdującego się na Ostrej Bramie. Tam, przed wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej, przed którym od wieków modlili się Polacy i Litwini w tym również Józef Piłsudski i Jan Paweł II – harcerze odmówili modlitwę „Pod Twoją Obronę”.

W przylegającym do Ostrej Bramy kościele p.w. Św. Teresy harcerze z Jaszczwi wzięli udział w Mszy Świętej w intencji Józefa Piłsudskiego, z okazji 150 rocznicy urodzin.

Wilno to miasto wielu kultur. Harcerze oprócz pięknych świątyń katolickich – między innymi Kościoła Świętych Piotra i Pawła, Zespół kościołów św. Anny i Bernardynów, mieli możliwość zwiedzenia dzielnicy żydowskiej, a także Cerkwi Prawosławnej, w której odbywało się akurat nabożeństwo. Pierwszy raz mogli zatem zobaczyć elementy prawosławnego obrządku i posłuchać wspaniałego śpiewu. W archikatedrze Św. Stanisława i Św. Władysława, podziwiali barokową kaplicę św. Kazimierza, gdzie znajdują się jego relikwie oraz cudowny obraz Matki Boskiej z okresu XV-XVI wieku i figury kilku królów Rzeczypospolitej. W podziemiach kaplicy, w Królewskim Mauzoleum spoczywa Aleksander Jagielloński – Król Polski i Wielki Książę Litewski, a także żony króla Zygmunta Augusta – Elżbieta Habsburżanka i Barbara Radziwiłłówna oraz serce króla Władysława IV Wazy.

Z Wilnem nieodłącznie związani są nasi wielcy poeci. Harcerze mieli możliwość odwiedzenia miejsc, w których przebywał, mieszkał i studiował Adam Mickiewicz m.in. w dawnym klasztorze bazylianów gdzie jest tzw. cela Konrada, w której był więziony poeta i gdzie toczy się akcja trzeciej części „Dziadów”. Duże wrażenie robi kompleks Uniwersytetu Wileńskiego, którego pierwszym rektorem był Piotr Skarga, a studiowali tutaj Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz czy Czesław Miłosz.

Zwiedzanie miasta zakończyli już po zmroku na Górze Trzech Krzyży – pamiątce chrztu Litwy – skąd rozpościera się wspaniały widok na to prastare miasto.

Trzeci dzień pobytu to już udział w uroczystościach 150 rocznicy urodzin Marszałka Piłsudskiego. Harcerze rozpoczęli ten dzień od wizyty w Powiewiórce, gdzie w pięknym, drewnianym Kościele pw. św. Kazimierza z 1775 roku, w dniu 15 grudnia 1867 ochrzczony został Józef Klemens Piłsudski. Tutaj znajduje się też oryginalna chrzcielnica z której był chrzczony przyszły Marszałek Polski.

Następnym i ostatnim etapem tej swoistej pielgrzymki był Zułów – miejsce narodzin Józefa Piłsudskiego. Dziś w miejscu, gdzie stał dwór państwa Piłsudskich rośnie dąb – zasadzony jeszcze przez prezydenta Mościckiego. Tutaj odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz licznie zgromadzonych Rodaków mieszkających na Litwie.

Harcerze z Jaszczwi złożyli podczas uroczystości wiązankę biało-czerwonych kwiatów przy głazie upamiętniającym miejsce urodzin Marszałka. Harcerzy bardzo ciepło przyjęli mieszkający na Litwie Polacy, podziwiając i dziękując, że przebyli ponad 850 kilometrów, by razem z nimi świętować jubileusz urodzin Wielkiego Polaka.

Piotr Lubaś

Słownik: