Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

II Międzynarodowy Festiwal Kultury Ukraińsko – Polskiej w Łanowicach na Ukrainie

Na zaproszenie władz Samborskiej Rady Rejonowej oraz Towarzystwa Kultury Polskiej w Łanowicach Ziemi Lwowskiej w dniach 24-25 czerwca przebywała na Ukrainie delegacja gminy Jedlicze w składzie: Zastępca Burmistrza Gminy Ryszard Zagórski, sekretarz gminy Barbara Korzeniowska, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Woźniak, przewodniczący komisji Rady Miejskiej – Stanisław Twaróg, Ryszard Dziura, Roman Kopeć, Zastępca Dyrektora GOK Zygmunt Jerzyk oraz Zespół „Magnolia” z Podniebyla.

Była to wizyta studyjna związana z przygotowanym wspólnie z władzami Rejonu Samborskiego projektem transgranicznym Polska-Ukraina-Białoruś na dofinansowanie inwestycji ze środków UE. W ramach projektu wystąpiliśmy o dofinansowanie budowy Domu Opieki Społecznej w Jedliczu, a po stronie ukraińskiej rekonstrukcję szpitala rejonowego „Hospis” w miejscowości Szade. Warto podkreślić, iż partnerstwo nasze udało się zawiązać dzięki zaangażowaniu Państwa Danuty i Józefa Lubasiów - mieszkańców Moderówki od lat wspierających środowiska polskie na Ukrainie.

W pierwszym dniu wyjazdu nasza delegacja spotkała się z przedstawicielami Rejonowej Rady Samborskiej oraz z Przewodniczącym Samborskiej Administracji Rejonowej. Następnie udała się do pięknego Lwowa. Niestety program wyjazdu umożliwił tylko kilkugodzinny spacer śladami kultury polskiej – począwszy od Placu Adama Mickiewicza, poprzez wspaniały gmach Opery Lwowskiej, Bazyliki Archikatedralnej, której budowę rozpoczęto jeszcze za czasów króla Kazimierza III Wielkiego w 1370 roku, po kres wędrówki wielu znakomitych Polaków - Cmentarz Łyczakowski. I ta chwila wystarczyła by wyjazd był pełen wrażeń. Szczególne wzruszenie towarzyszyło członkom naszej delegacji podczas składania hołdu Orlętom Lwowskim.

Doniosłym wydarzeniem, w którym drugiego dnia pobytu uczestniczyli nasi przedstawiciele był II Międzynarodowy Festiwal Kultury Ukraińsko – Polskiej „Razem jako Rodzina” w Łanowicach zorganizowany przez Oddział Towarzystwa Kultury Polskiej.

Na scenie wystąpiło około trzydziestu zespołów z Polski i Ukrainy prezentujących tańce i śpiewy ludowe. Wśród nich znany nam z występu w Żarnowcu tego roku zespół polski „Stokrotka” z Łanowic i zespół „Magnolia” z Podniebyla, którego występ został przyjęty bardzo ciepło i z dużymi brawami. Zespół nagrodzono również dyplomem i pamiątkową statuetką. Telewizja lwowska przeprowadziła krótki wywiad z naszymi artystami.

Wśród zaproszonych gości Festiwalu byli duchowni kościoła rzymskokatolickiego oraz grekokatolickiego, przedstawiciel Konsulatu RP we Lwowie, władze Wilna oraz delegacje polskich samorządów z Jedlicza, Jasła, Medyki, Lubartowa i Przemyśla.

Łanowice to niewielka wioska w pobliżu Sambora zamieszkała w większości przez Polaków w której znajduje się również polska szkoła. Szkoła w Łanowicach została założona sześć lat temu z inicjatywy rodziców oraz działającego w tej miejscowości Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Mieszkańcy Łanowic mają silną motywację do tego, by swoje dzieci uczyć i wychowywać w duchu polskim i podtrzymywać poczucie tożsamości narodowej.

Słownik: