Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Rekord Polski Modeli Halowych klasy F1N w Jedliczu

12 lutego 2017 roku na hali GOSiR w Jedliczu zostały rozegrane 5. Międzynarodowe Zawody Modeli Halowych klasy F1N „Puchar Karpat”. Wyniki rywalizacji zaliczane zostały do punktacji Pucharu Polski F1N. Na starcie stanęło 59 zawodników ze Słowacji, Czech oraz Polski. Latano w systemie 3 tury w każdej kategorii pod rząd z przerwami na trening. Otwarcia zawodów dokonał dyrektor GOSiR Wojciech Florczak.

Kategoria młodzik

W kategorii wiekowej do 14 lat wystartowało 18 zawodników. Rywalizowali wyłącznie Polacy. Najwięcej reprezentantów, bo aż siedmiu, przyjechało na zawody ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Rzeszowie wraz z opiekunem Dariuszem Rzucidło. Był to ich pierwszy start w zawodach modeli szybowców halowych. Młodzi adepci tej wymagającej dyscypliny sportu mieli okazje podejrzeć technikę bardziej doświadczonych zawodników. Okazja do podglądnięcia startów doświadczonych W opisywanej kategorii wiekowej rywalizowali również zawodnicy z Hrubieszowskiej „Jedynki”, Suwałk, Warszawy, Tarnobrzega, Bochni oraz Krosna. Wygrał Kacper Kaczmarek, a miejsce drugie zajął Mateusz Mięczak – obaj zawodnicy z Hrubieszowa, prezentujący bardzo wysoki poziom. Na trzecim miejscu uplasował się krośnieński zawodnik Maciej Trygar – aktualny (do niedzieli) Mistrz Polski w tej klasie modeli. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a pierwsza trójka statuetki.

Kategoria junior młodszy

Wśród 9 zawodników w wieku 14-16 lat, aż czterech to modelarze z Hrubieszowa. Zawodnicy latający na bardzo wysokim poziomie. Wygrał Patryk Bajer, który zaprezentował 9 równych lotów, z łącznym wynikiem z trzech najlepszych 131,6 sek. Na drugim miejscu uplasował się  Łukasz Flisiuk, a na najniższym miejscu podium stanął Kacper Zbarachewicz.

Kategoria junior

Kategoria wiekowa 16-18 lat, najsłabiej obstawiona. Wygrał Filip Klobušický ze słowackiego klubu LMK Trencianska Turna, zaraz za nim z półsekundową stratą uplasował się Dominik Skwarek z Hrubieszowa. Na miejscu trzecim krośnieński zawodnik Kamil Śnieżek.

Kategoria senior

W rywalizacji ,w tej kategorii wzięło udział 28 zawodników, z czego prawie połowa to modelarze ze Słowacji i Czech. Wielu zawodników prezentujących bardzo wysoki poziom, bardzo duża różnorodność konstrukcji modeli. Wygrał Sławomir Truchan z polskiego bieguna zimna, który lata modelami „TiT”. Początkowo stres nie pozwalał pokazać mu pełni swoich umiejętności. Rozkręcał się systematycznie. Dopiero w swoim piątym locie uzyskał 52,1 sek. i pobił rekord hali GOSiR w Jedliczu (który to również był jego wyczynem z listopadowych Mistrzostw Polski), tym samym ustanowił nowy rekord Polski na hali II kategorii (8-15metrów). W jednym z kolejnych lotów udało mu się wyrównać ten wynik, a następnie do niego zbliżyć. W sumie uzyskał czas z trzech lotów 156,0 sek, przełamując magiczną granicę 150 sekund, co jest najlepszym wynikiem w tej kategorii na przestrzeni ostatnich kilku lat. Miejsce drugie zajął zawodnik Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie – Michał Śliwiński. Stracił do zwycięzcy ponad 15 sekund, pomimo że udało mu się wykonać jeden lot ponad 50 sekund.  Na miejscu trzecim uplasował się Michal Michna z Czech.

Tradycyjnie została także wyłoniona klasyfikacja Super Senior – zawodników ze sporym stażem (65+). Kolejny raz najlepszy okazał się Czesław Trzemżalski, drugi był Andrzej Krupa, a miejsce trzecie zajął Stanisław Kopacz.

Zawody zostały zorganizowane przez Aeroklub Podkarpacki SL w Krośnie we współpracy z Państwową Wyższą Szkoła Zawodową w Krośnie. Honorowy patronat nad zawodami objął Burmistrz Gminy Jedlicze.