Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Setna rocznica bitwy na linii Jaszczew – Potok (1915 – 2015)

Przypadająca w tym roku wyjątkowa rocznica tego historycznego wydarzenia  sprawiła, że już w październiku ubiegłego roku rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji projektu edukacyjnego, którego efektem miały być uroczystości rocznicowe  w setną rocznicę bitwy Wielkiej Wojny. Szkolne obchody setnej rocznicy bitwy na linii Jaszczew – Potok z okresu I wojny światowej odbyły się w środę, trzeciego czerwca. Już poranek tego wyjątkowego dnia powitał nas słońcem, które świeciło nieprzerwanie aż do finału obchodów w malowniczym i pełnym śpiewu ptaków lesie potockim na górze Wapiance.

Program  obchodów stulecia bitwy na linii Potok – Jaszczew rozpoczął się wernisażem wystawy fotografii, której tematem było „Pogodne spojrzenie”, autorstwa uczniów Zespołu Szkół im. Edmunda Łozińskiego w Potoku. Scenografię stanowiły również plakaty i infografiki antywojenne i „gołębie pokoju”, wykonane przez naszych najmłodszych uczniów. Upamiętnienie ofiar I wojny światowej, którzy po bitwie stoczonej w dniach 6 – 8 maja 1915 roku, pochowani zostali na cmentarzach w Jaszczwi – Osinach i na zboczu góry Wapianki w Potoku było bowiem jednocześnie afirmacją życia, piękna i pokoju.

Setna rocznica bitwy na linii Jaszczew – Potok (1915 – 2015) - 1

Jak napisał Sławomir Mrożek: Podczas wojny ludzie tępieją na ból (cudzy, oczywiście). Podczas pokoju - zapominają o bólu.

Multimedialną oprawę scenariusza stanowił film o cmentarzach zachodniogalicyjskich żołnierzy – ofiar Wielkiej Wojny oraz pokaz archiwalnych fotografii z rosyjskiego portalu, otrzymanych dzięki uprzejmości Pana Łukasza Kyca z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Część artystyczną rozpoczęli - z właściwym sobie wdziękiem – pierwszoklasiści: Julia Paczosa, Michał Wiatr i bliźniaczki Kinga i Łucja Kłosowicz, którzy  wykonali pieśń „Przybyli ułani pod okienko” – jeden z najbardziej popularnych utworów z okresu I wojny światowej, autorstwa legionisty 4 pułku piechoty Feliksa Gwiżdża. Na szkolnej scenie zaprezentowali się również: Magdalena Grzesik, która jako alegoryczna „Polska”, częstowała publiczność chlebem, bo przecież mieszkamy w kraju „gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba”, zespół taneczny, który zaprezentował się w barwnym i pełnym lekkości walcu „Wiosenne impresje” oraz absolwentka naszej szkoły - utalentowana wokalistka Monika Szufnarowska.

Setna rocznica bitwy na linii Jaszczew – Potok (1915 – 2015) - 2

Na cmentarzu wojennym odbyła się druga część uroczystości rocznicowych: modlitwa, którą poprowadził ksiądz Franciszek Partyka - proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Potoku, odczytanie przejmującego Apelu Pamięci przez prowadzących uroczystość oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich. W pięknym, pełnym kolorów lesie niepowtarzalnie zabrzmiały pieśni w interpretacji Lili Szlachty i Karoliny Hac, a słuchając finałowego  utworu „Powrócisz tu” Janusza Kondratowicza i Piotra Figla, wykonywanego  przez Monikę Szufnarowską, wiedzieliśmy, że będziemy starać się w swoim życiu wciąż „szukać swoich dróg i gwiazd”.

Setna rocznica bitwy na linii Jaszczew – Potok (1915 – 2015) - 3

Zakończeniem uroczystości były słowa pani dyrektor Michaliny Józefowicz skierowane do uczniów: „Drodzy uczniowie. Wielką sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale wielką sztuką jest także dobrze dla niej żyć. I wy dzisiaj pokazaliście, że potraficie w czasie pokoju żyć dobrze dla swojej Ojczyzny. Daliście świadectwo patriotyzmu i przywiązania do historii Rzeczypospolitej. Jesteśmy z was dumni. Zachowaliście w swojej pamięci przeszłość sprzed 100 lat. Te wydarzenia z przeszłości stały się dzisiaj teraźniejszością, a wasza pamięć o poległych żołnierzach dała im nieśmiertelność. Dbajcie o tę pamięć i przekazujcie ją w przyszłości swoim dzieciom i wnukom tak,  aby za sto lat kolejne pokolenia, o tej porze były na tym miejscu i czciły tak jak my dzisiaj pamięć bohaterów, którzy polegli w walkach za ojczyznę w 1915 r.”

Setna rocznica bitwy na linii Jaszczew – Potok (1915 – 2015) - 4

Uroczystości w setną rocznicę bitwy na linii Jaszczew – Potok przygotowali uczniowie klubu historycznego "KLIO" pod opieką pani Marioli Pacek.

Mariola Pacek

 

Słownik: