Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

25-lecie Samorządu w Gminie Jedlicze i Kultura

Uroczystości jubileuszu 25-lecia Samorządu w Gminie Jedlicze odbyły się 29 maja br. w sali Rafinerii Orlen Południe. Zaszczyli je swoją obecnością ludzie, którzy kładli podwaliny pod budowę naszej lokalnej ojczyzny. Zaproszenie na uroczystości Pani Burmistrz skierowała m. in. do honorowych obywateli naszej gminy, wszystkich poprzednich burmistrzów, zastępców, radnych różnych szczebli samorządu poprzednich i obecnych kadencji, do osób pełniących na przestrzeni 25 lat czołowe funkcje w naszej gminie, do sołtysów i ludzi związanych ze środowiskiem kultury.

Spotkanie było doskonałą okazją do wspomnień, wymiany doświadczeń oraz spojrzenia w przyszłość. Podczas uroczystości wręczone zostały również Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury. Gospodarzem wieczoru był Przewodniczący Rady Miejskiej I, II i III kadencji Zygmunt Jerzyk.

W związku z jubileuszem listy gratulacyjne na ręce Pani Burmistrz wraz z życzeniami przesłali: Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Słowa skierowane od posła Babinetza odczytała Pani Burmistrz Jolanta Urbanik, list Marszałka przedstawiła Radna Sejmiku Wojewódzkiego Joanna Bril, a życzenia Wojewody – Zygmunt Jerzyk Przedstawiciel Wojewody w Społecznej Radzie SPG ZOZ.

Uroczystości rozpoczęły się od przedstawienia przez prowadzącego rysu historycznego początków samorządu w naszej gminie. Zygmunt Jerzyk wspominał pierwsze lata jego funkcjonowania oraz podkreślał jak wiele wyzwań stało wówczas przed samorządowcami. Nie zabrakło też anegdot.

Kolejnym punktem programu było wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury. Pani Burmistrz na wstępie zwróciła uwagę na niebagatelne znaczenie, które kultura odgrywa w naszym codziennym życiu. Uwypukliła rolę kulturowych wartości, akcentując równocześnie jej wkład w kształtowanie naszej tożsamości narodowej.

Nominowani do nagrody byli: Alfreda Duda-Jarek, Maria Stefanik, Władysław Inglot, Piotr Lubaś, Stanisław Stopkowicz, Stefan Pasterczyk oraz Zespół Śpiewaczy „Magnolia”.

Pamiątkowe statuetki za wyróżnienie odebrali: poetka Maria Stefanik oraz twórca makiet Władysław Inglot.

Nagrodę Burmistrza w dziedzinie kultury wraz z czekiem na kwotę 1500 zł kapituła przyznała Harcmistrzowi Piotrowi Lubasiowi. „Człowiek tworzy kulturę, ale i kultura tworzy człowieka, dlatego potrzebne jest zarazem wychowanie do kultury jak i przez kulturę. Przekazywanie wiedzy na temat wartości, przygotowanie wychowanków do samodzielnego wyboru oraz budowanie emocjonalnego związku młodego pokolenia z ojczyzną to domena tegorocznego laureata” – powiedziała Pani Burmistrz w uzasadnieniu.

Piotr Lubaś jest promotorem łączenia historii lokalnej z kulturą. Organizatorem wielu koncertów oraz imprez o charakterze patriotycznym a zarazem o wysokich walorach artystycznych. W ubiegłym roku stworzył grupę rekonstrukcyjną w ramach obchodów 70-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego, która uczestniczyła w obchodach rocznicy w naszej stolicy, organizując dla mieszkańców wieczorne śpiewanie pieśni powstańczych, a także przemarsz oddziału powstańczego ulicami Warszawy. W maju bieżącego roku zorganizował uroczyste obchody 100-lecia bitwy o Jaszczew. Współpracuje z grupą historyczno-rekonstrukcyjną z osady słowiańskiej w Strobiernej, w ramach której młodzież poznaje kulturę i zwyczaje czasów wczesnego średniowiecza. Jednym z ostatnich osiągnięć zrealizowanych wspólnie z 19 DH z Jaszczwi jest zdobycie I miejsca spośród 130 zgłoszonych z całej Polski filmów na Intercamp 2015. Za swoją działalność został odznaczony m. in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Srebrnym Krzyżem Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego.

W dalszej części uroczystości Zastępca Burmistrza Kamil Kurowski złożył życzenia wszystkim zaangażowanym w budowę lokalnego samorządu. Szczególne podziękowania skierował do Pani Krystyny Twaróg, która pełniąc funkcję zastępcy burmistrza I, II i III kadencji była nauczycielem i swoistym łącznikiem wartości samorządowych między pokoleniami. Na ręce Pani Krystyny Burmistrz wraz z Zastępcą oraz Sekretarz Gminy Barbara Korzeniowska jako przedstawiciel pracowników samorządowych i Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Woźniak wręczyli kosz 25 róż jako symboliczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w pracę na rzecz Gminy Jedlicze na przestrzeni ćwierćwiecza.

Jubileusz zakończył wspólny toast i życzenia wszelkiej pomyślności dla naszej Gminy w nadchodzących latach.

Podczas całej uroczystości uczestnikom towarzyszył zespół Moria oraz występy uczniów ze Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krośnie prowadzonej przez Pana Marka Wiatra.

Składamy serdeczne podziękowania pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu za trud i pracę organizacyjną włożone w przygotowanie jubileuszu.

Słownik: