Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Obchody 100-lecia bitwy o Jaszczew

Z inicjatywy harcerzy 19 Drużyny Harcerskiej im. Józefa Piłsudskiego w czwartek 7 maja na cmentarzu wojennym w lesie Jaszczew – Osiny odbyła się uroczystość upamiętniająca 100 rocznicę bitwy, do której doszło 7 maja 1915 roku między wojskami rosyjskimi a 12 Cesarsko-Królewską Krakowską Dywizją Piechoty.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu z Przewodniczącym Rady Powiatu Panem Edwardem Nowakiem, Starostą Panem Janem Juszczakiem, władze gminy Jedlicze z Panią Burmistrz Jolantą Urbanik, Przewodniczącym Rady Gminy Panem Piotrem Woźniakiem, Zastępcą Burmistrza Panem Kamilem Kurowskim oraz radnym Panem Stanisławem Twarogiem. Obecni byli przedstawiciele Rady Sołeckiej miejscowości Jaszczew z sołtysem Panem Wiesławem Gajdą. W uroczystości wzięły udział także delegacje władz Hufca ZHP Krosno z komendantem hufca dh. hm. Janem Borkiem, Związku Drużyn Ziemi Jedlickiej z komendantką phm. Jolantą Muzyką oraz przedstawiciele OSP Jaszczew z przewodniczącym Tomaszem Nawrockim. Obecne były poczty sztandarowe, harcerze, zuchy, młodzież szkolna i mieszkańcy Jaszczwi.

Uroczystość rozpoczęła się od wystawienia warty honorowej w strojach piechoty austro-węgierskiej z okresu I wojny światowej. Następnie na maszt przy dźwiękach hymnu narodowego wciągnięta została biało-czerwona flaga.

W swoim wystąpieniu hm. Piotr Lubaś, drużynowy 19 DH, przedstawił historię związaną z bitwą Gorlicką i w szczególności z bitwą, która odbyła się na terenie Jaszczwi 7 maja 1915 r. Hm. Piotr Lubaś zwrócił uwagę, że w bitwie uczestniczyły pułki piechoty, w których składzie zdecydowaną większość stanowili żołnierze narodowości polskiej. Cytowane były także fragmenty wspomnień Pawła Dubiela z Moderówki - naocznego świadka wydarzeń sprzed 100 lat.

Głos zabrała również Pani Burmistrz Jolanta Urbanik, podkreślając niełatwe zadanie kultywowania pamięci o naszej historii i przodkach.

Dla nas - stających 100 lat później w zadumie nad mogiłami poległych żołnierzy i wspominających Bohaterów walki o Ojczyznę - wielkim wyzwaniem jest pojęcie sensu tamtych wydarzeń, zrozumienie ogromu cierpienia, który dotknął naszych rodaków podczas I Wojny Światowej. I my dziś - pochylając w tym miejscu z szacunkiem głowy - to wielkie wyzwanie podejmujemy – powiedziała.

Pani Burmistrz podziękowała 19 Drużynie Harcerskiej im. Józefa Piłsudskiego z Jaszczwi na czele z druhem drużynowym Piotrem Lubasiem za szczytną inicjatywę przypomnienia wszystkim o wydarzeniach sprzed wieku oraz za wysiłek organizacyjny włożony w jej realizację.

Także i dzisiaj, my ludzie XXI wieku, bądźmy dobrymi obywatelami, dobrymi Polakami. Zróbmy wszystko, aby po latach nasi potomkowie, z dumą w sercu i błyskiem w oku mogli zaintonować „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy” – zakończyła.

W dalszej części uroczystości odbył się uroczysty Apel Pamięci, podczas którego przy dźwiękach werbla wspomniano wszystkie polskie formacje wojskowe walczące w I Wojnie Światowej i ich dowódców. Modlitwę za zmarłych żołnierzy poprowadził Ksiądz Proboszcz Tadeusz Madej, a następnie na mogiłach żołnierskich złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie tej podniosłej uroczystości, wiersz "Ta, co nie zginęła" Edwarda Słońskiego wyrecytowała harcerka Ola Hulik, a piosenkę "Białe róże" zaśpiewała Ewelina Twaróg.

Drużynowy 19 Drużyny Harcerskiej zwrócił się do młodzieży, aby przekazywała kolejnym pokoleniom pamięć o tym miejscu i o wydarzeniach sprzed 100 lat.

To może nie jest wstydem jeżeli nie znaliście historii tego miejsca wcześniej, o tym nie uczono w szkole, ale będzie wstydem wielkim, jeżeli nabytej dziś wiedzy nie przekażecie kiedyś następnym pokoleniom, swoim dzieciom i swoim wnukom. Pamięć o naszej historii pozwala nam mówić o sobie jak o narodzie – nie zapominajcie o tym – powiedział.

Po wyprowadzeniu sztandarów, goście oraz mieszkańcy Jaszczwi zapalili na żołnierskich mogiłach znicze. Uroczystość została poprzedzona zorganizowaną przez harcerzy akcją informacyjną. Harcerze przez kilka dni rozprowadzali w Jaszczwi okolicznościowe foldery informujące o historii wydarzeń sprzed 100 lat.

Słownik: