Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

VI Sesja Zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu

2 marca odbyła się VI Sesja Zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu. Podczas sesji podjęte zostały uchwały w następujących sprawach:

  • Uchwalenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Jedlicze (część I) uchwalonego uchwałą Rady Miejskiej w Jedliczu Nr XXII/236/2000 z dnia 15 września 2000 r. w sprawie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Jedlicze.

Przedmiotowa zmiana polega na przeznaczeniu terenów znajdujących się w mieście Jedlicze, Moderówce oraz Żarnowcu pod lokalizację farm fotowoltaicznych.

Tereny objęte zmianą studium:

1. W miejscowości Jedlicze (dwa obszary): tereny niezainwestowane położone w sąsiedztwie rafinerii oraz w pobliżu firmy SPLAST. Są to tereny rolnicze lub zieleni niskiej. W dotychczas obowiązującym Studium tereny te były przeznaczone pod zieleń izolacyjną od rafinerii oraz częściowo pod zabudowę mieszkaniową i usługową.

2. W miejscowości Moderówka (dwa obszary): tereny niezainwestowane położone wzdłuż linii kolejowej w sąsiedztwie terenu produkcyjnego po byłym gospodarstwie rolnym. Są to tereny rolnicze. W dotychczas obowiązującym Studium tereny te były przeznaczone pod obszar rolniczy.

3. W miejscowości Żarnowiec (jeden obszar): teren niezainwestowany rolniczy. W dotychczas obowiązującym Studium teren ten był terenem rolniczym.

  • Uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Farmy fotowoltaiczne w miejscowościach: Jedlicze, Moderówka i Żarnowiec” – część I.

Opracowanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego umożliwia rozpoczęcie inwestycji  Farmy fotowoltaiczne w w/w miejscowościach.

  • Przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Gminy Jedlicze na 2015 rok.

Celem Programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Gminy Jedlicze oraz opieka nad zwierzętami bezdomnymi, w szczególności poprzez:

  1. Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom w schronisku dla zwierząt.
  2. Opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie.
  3. Odławianie bezdomnych zwierząt.
  4. Obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schronisku dla zwierząt.
  5. Poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt.
  6. Usypianie ślepych miotów.
  7. Wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich.
  8. Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
  9. Plan znakowania psów na terenie gminy, na wniosek właściciela psa.
  10. Działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym.
  • Zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę na terenie Gminy Jedlicze – miejscowość Potok.

Wniosek o zatwierdzenie taryf został złożony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą w Krośnie w dniu 21 stycznia 2015 roku. Wysokość taryf.

  • Zmieniająca uchwałę Nr LXXXIX/462/2010 Rady Miejskiej w Jedliczu z dnia 10 listopada 2010 r. w sprawie powierzenia Jedlickiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Jedliczu zadań własnych Gminy Jedlicze o charakterze użyteczności publicznej.

Spółka JPGKiM w roku ubiegłym realizowała zadania Gminy Jedlicze m. in. w zakresie utrzymania i pielęgnacji zieleni gminnej i zadrzewień zatem zasadne jest powierzenie jej przedmiotowego zakresu również na rok bieżący.

  • Wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Jedlicze w drodze bezprzetargowej.

Uchwała dotyczy sprzedaży działki o nr ewid. 630/4 o powierzchni 0,0231 ha położonej w miejscowości Jaszczew na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej. Działka 630/4 nie może być zagospodarowana jako odrębna nieruchomość.

  • Wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia kolejnej umowy dzierżawy na okres 1 roku.

Przedmiotem dzierżawy są działki stanowiące własność Gminy Jedlicze, na których zlokalizowane są przepompownie i drogi dojazdowe do przepompowni oraz oczyszczalnia ścieków w Jedliczu przy ul. Sienkiewicza, a także sieć kanalizacyjna znajdująca się na terenie Gminy Jedlicze. Przedmiotowe nieruchomości zostaną wydzierżawione na rzecz dotychczasowego dzierżawcy - JPGKiM.

  • Wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Jedlicze w drodze bezprzetargowej.

Uchwała dotyczy sprzedaży działki o nr ewid. 630/5 o powierzchni 0,00069 ha położonej w miejscowości Jaszczew na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej. Działka 630/4 nie może być zagospodarowana jako odrębna nieruchomość.

  • Wyodrębnienia w budżecie Gminy Jedlicze środków stanowiących fundusz sołecki.

Czas obowiązywania poprzedniej uchwały w sprawie wyodrębnienia w budżecie Gminy Jedlicze środków stanowiących fundusz sołecki był ograniczony do jednego roku. W związku z tym Rada Miejska podjęła kolejną uchwałę o wyodrębnieniu środków na fundusz sołecki, która ma zastosowanie także do lat następnych.

  • Określenia kryteriów wraz z liczbą punktów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Jedlicze.

Kryteria dodatkowe przyjęte przez Radę Miejską dotyczą sytuacji, gdy na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego wyniki są równorzędne lub jeżeli przedszkole lub oddział przedszkolny nadal dysponuje wolnymi miejscami. Oto kryteria zawarte w podjętej uchwale:

  1. Obydwoje rodzice (opiekunowie prawni) pracują, prowadzą działalność gospodarczą lub uczą się w systemie dziennym.
  2. Deklarowany czas pobytu dziecka w przedszkolu wynosi co najmniej 8 godzin dziennie.
  3. Uczęszczanie rodzeństwa kandydata do przedszkola/szkoły w Gminie Jedlicze – 8 pktów.
  4. Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym osób fizycznych Gminy Jedlicze jako miejsca zamieszkania obojga rodziców (opiekunów prawnych) kandydata.
  5. Odległość przedszkola od miejsca zamieszkania nie przekracza 3 km lub przedszkole zlokalizowane jest najbliżej miejsca zamieszkania.
  6. Wskazania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innych instytucji wspomagających rodzinę.
  • Powołania członków Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jedliczu.

Rada Społeczna SPG ZOZ w Jedliczu liczy 7 członków, przy czym z mocy ustawy przewodniczącym Rady jest Burmistrz. Ponadto, w skład Rady wchodzi przedstawiciel wojewody oraz 5 członków wybranych przez Radę Miejską. Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska do pełnienia funkcji przedstawiciela Wojewody Podkarpackiego desygnowała Pana Zygmunta Jerzyka. Skład osobowy Rady Społecznej, która rozpocznie swoją kadencję z dniem 7 marca 2015 roku przedstawia się następująco:

  1. Przewodniczący - Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik
  2. Przedstawiciel Wojewody - Zygmunt Jerzyk
  3. Adrian Bożek
  4. Teresa Gałuszka
  5. Krystyna Lesikiewicz
  6. Krystyna Marć 
  7. Danuta Waśko
  • Zmian siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Dla obwodu głosowania Nr 8 w Długiem wyznaczono siedzibę w sali Domu Ludowego w Długiem. Dla obwodu głosowania Nr 12 Piotrówka, Podniebyle wyznaczono siedzibę w sali Domu Ludowego w Piotrówce. Dla obwodu głosowania Nr 15 w Żarnowcu wyznaczono siedzibę w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Żarnowcu.

  • Zmiany w budżecie Gminy Jedlicze na 2015 rok.

Zmiany w budżecie.

  • Zmiany uchwały Nr V/25/2015 Rady Miejskiej w Jedliczu z dnia 27 stycznia 2015r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Jedlicze na lata 2015 -2024.

§ 3 w/w uchwały przyjął brzmienie: „§ 3 Upoważnia się Burmistrza do zaciągania zobowiązań finansowych związanych z realizacją przedsięwzięć, o których mowa w art. 226 ust. 4 pkt 1 ustawy o finansach publicznych do kwoty 1 831 373,85 zł”. Kwota, która figurowała w uchwale przed zmianą to: 1 831 378,85 zł.

Wśród zapytań i interpelacji radnych oraz wystąpień sołtysów tematem dominującym był zły stan infrastruktury drogowej i chodników na terenie całej gminy. W odpowiedzi Pani Burmistrz poinformowała, iż ogłosiła przetarg na remonty cząstkowe nawierzchni bitumicznych. Kwota zarezerwowana w budżecie gminy na ten cel to 110 000 zł. W marcu Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wraz z Burmistrzem rozpocznie w terenie przegląd dróg gminnych wymagających remontu. Terminy przeglądów będą uzgadniane z sołtysami i radnymi. Po dokonaniu oceny infrastruktury drogowej zostanie opracowana lista dróg wymagających najpilniejszej interwencji. Działania w tym zakresie będą realizowane cyklicznie: w roku bieżącym oraz nadchodzących latach - w ramach możliwości finansowych gminy.

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące nowego systemu dowodów osobistych, który zaczął funkcjonować od 1 marca Pani Burmistrz udzieliła informacji, iż obsługująca nowy system aplikacja Źródło wraz z modułem dowodów osobistych działa sprawnie, a do momentu pierwszej przerwy w sesji (ok. godz. 11:30) 5 wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego zostało przesłanych do realizacji za pośrednictwem Systemu Rejestrów Państwowych. Dodała, że w celu zapewnienia ciągłości oraz płynnego przejścia między systemami do 31 marca br. będzie działał równolegle dotychczasowy System Wydawania Dowodów Osobistych.

W wolnych wnioskach poruszona została m. in. kwestia dostawy jabłek dla mieszkańców Gminy Jedlicze. Poprzednia dostawa koordynowana przez GOPS w Jedliczu miała miejsce 17 grudnia 2014 roku i dotyczyła mieszkańców Jedlicza, Chlebnej, Porąb, Piotrówki, Podniebyla, Długiego, Potoka i Moderówki (dla mieszkańców Dobieszyna, Jaszczwi i Żarnowca dostawę jabłek zorganizowali odrębnie sołtysi). Za pośrednictwem GOPS rozdysponowano wówczas 40 ton jabłek. W związku z mniejszą od zamówionej dostawą owoców przez PCK, GOPS w Jedliczu zamówił dodatkowo 140 ton jabłek, które zostaną - jako uzupełnienie - rozdystrybuowane, według wstępnych ustaleń, w miesiącu marcu pomiędzy mieszkańców miejscowości, w których koordynatorem akcji był GOPS.

Słownik: