Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

IV sesja zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu

30 grudnia br. w przeddzień zakończenia starego roku odbyła się czwarta sesja zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu.

W sesji udział wzięli Przewodniczący Rady Powiatu Edward Nowak, Radny Rady Powiatu Piotr Bril, Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, Radni Rady Miejskiej, sołtysi, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, skarbnik, sekretarz, pracownicy merytoryczni, a także mieszkańcy gminy. Sesję rozpoczął i wszystkich powitał przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Woźniak.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Jedliczu, wszyscy zebrani w sali narad, uczcili symboliczną minutą ciszy pamięć zmarłego Tadeusza Jabłońskiego, radnego Rady Miejskiej w Jedliczu IV kadencji.

W punkcie interpelacje i zapytania radnych głos zabrali:

Radna Krystyna Marć – poruszyła sprawę dotyczącą uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej Zespołu Szkół Publicznych w Jedliczu, którzy uczęszczają do szkoły na dwie zmiany. Ponadto radna poprosiła o wstawienie tablicy na klepsydry w rynku, zajęcie się sprawą zarośniętych stawów na ul. Wierzbowej. Pani Marć zwróciła również uwagę na brak koszy na śmieci wokół budynku urzędu.

Radny Stanisław Twaróg –podziękował za szybką interwencję ze strony powiatu. Naświetlił sprawę budynku OSP w Jaszczwi, który jest w złym stanie technicznym. Remontu w trybie pilnym wymaga dach.

Radna Jolanta Woźniak- poruszyła sprawę domu ludowego w Podniebylu, gdzie wystąpił problem z drzwiami, który powoduje niszczenie parkietu w niedawno remontowanym i odnowionym budynku.

Radna Ewa Okulska – poinformowała o kolejnej dewastacji przystanku, który nie tak dawno został zamontowany, a już dwukrotnie wybito w nim szyby. Radna zwróciła się z prośbą do przedstawicieli powiatu o postawienie znaku drogowego na odcinku drogi powiatowej w miejscowości Chlebna, na której znajduje się ostry niebezpieczny zakręt.

Radna Teresa Patla – zwróciła się z prośbą do dyrektora GOSiRu o to, by dla młodzieży szkolnej obniżyć opłaty za korzystanie z hali sportowej w ciągu tygodnia.

Radna Wenencja Żychowska – poprosiła o zwrócenie uwagi na problem jaki występuję w dzielnicy Borek. Tam na odcinku drogi zalega woda, która niejednokrotnie zalewała posesję mieszkańców dzielnicy. Radna zwróciła się także do prezesa JPGKiM z prośbą o postawienie małego kontenera na parkingu przy szkole zawodowej w Jedliczu.

Radny Ryszard Dziura –zwrócił uwagę na brak sanitariatów w obrębie cmentarza komunalnego, zaapelował o postawienie tam chociażby małej toalety przenośnej.

Radny Tadeusz Kędra – poprosił o zwrócenie uwagi na problem, z którym boryka się OSP w Potoku. Strażacy nie posiadają własnego garażu na samochód strażacki, w tej chwili korzystają z garażu przy Remonafcie. Radny poinformował, że dobrym rozwiązaniem byłoby nieznaczne rozbudowanie budynku znajdującego się na stadionie w Potoku. Radny poprosił także o budowę chodnika przy drodze krajowej. Na tym odcinku brakuje około 200 m  chodnika.

Radny Józef Tucki – poprosił o przeniesienie znaku STOP, który zamontowany jest na chodniku ul. Tysiąclecia w Jedliczu. Umiejscowienie tego znaku na chodniku często stanowi problem dla przechodniów, którzy na niego wpadają.

W punkcie rozpatrzenie projektów uchwał podjęto uchwały dotyczące:

  • szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat trybu ich pobierania,
  • zmieniająca Uchwałę nr XXXVII/209/2012 Rady Miejskiej w Jedliczu z dnia 28 sierpnia 2012 r. w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy na czas dłuższy niż 3 lata,
  • zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, dopłaty dla wybranych taryfowych grup odbiorców usług wodociągowo – kanalizacyjnych (dopłaty oraz wysokość opłat pozostały bez zmian)
  • zmiany w budżecie Gminy Jedlicze na 2014 rok,
  • zmiany uchwały nr LXIII/398/2013 Rady Miejskiej w Jedliczu z dnia 30 grudnia 2013 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Jedlicze na lata 2014 – 2024,
  • ustalenia wykazu wydatków zamieszczonych w budżecie Gminy Jedlicze, które w 2014 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego oraz określenia ostatecznego terminu ich dokonywania,
  • ustalenia zasad wypłaty i wysokości diet dla radnych
  • zmiany uchwały XVIII/2014 – w sprawie utworzenia stowarzyszenia samorządów terytorialnych Województwa Podkarpackiego.
  • wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego tryby zawarcia umowy  

Podczas sesji powołana została również doraźna Komisja Statutowa Rady Miejskiej w Jedliczu. W skład komisji weszli: Roman Kopeć – przewodniczący, Ryszard Dziura, Stanisław Twaróg, Piotr Woźniak, Józef Tucki.

Po przyjęciu wszystkich projektów uchwał w punkcie wolne wnioski i zapytania głos zabrali:

Sołtys wsi Moderówka Marian Dziura –w sprawie umożliwienia sołtysom zbierania podatków oraz roznoszenia nakazów płatniczych. Poprosił również o zwrócenie uwagi na jedną z dróg, która była przekopywana w ramach budowy kanalizacji  i która w tej chwili stanowi poważny problem dla jej użytkowników. Sołtys, poinformował zebranych o zagrożeniu, jakie w tej chwili stanowi jeden z zabytkowych dębów.

Sołtys wsi Jaszczew Wiesław Gajda – poruszył sprawę żwirowania dróg.

Sołtys wsi Poręby Zofia Biedroń - przedstawiła problem jednej z mieszkanek, której posesja jest regularnie podtapiana w okresie opadów deszczu czy też roztopów.

Sołtys wsi Podniebyle Iwona Ryczek – poparła wystąpienie Radnej Jolanty Woźniak odnośnie problemu z drzwiami w domu ludowym w Podniebylu.

Sołtys wsi Dobieszyn Krystyna Skwara – poprosiła w imieniu sportowców z Dobieszyna o to, by gmina wzięła na siebie ciężar opłat związanych z przeglądem instalacji w budynku szatni.

Radny Józef Tucki – poinformował Radę o awarii pieca centralnego ogrzewania w domu ludowym w Długiem.

W tym punkcie głos zabrał również Radny Powiatu Piotr Bril, który przedstawił zarys działań jakie będzie podejmował w bieżącej kadencji. Jak sam powiedział jego marzeniem jest stworzenie parku rekreacyjnego, w którym niezależnie od wieku, od kondycji każdy będzie mógł ciekawie spędzić wolny czas. Pan Bril będąc przy głosie zaapelował również o to, by dbać o straże pożarne, gdyż niejednokrotnie na własnej skórze odczuł jak są to potrzebne służby.

Radna Krystyna Marć – zadała pytanie odnośnie sytuacji SPG ZOZ.

Radny Roman Kopeć – poprosił o informacje dotycząca solarów.

Na pytania odpowiadała burmistrz gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, która odniosła się na początku wypowiedzi do spraw sołectw. Zaapelowała o ponowne zastanowienie się nad zagospodarowaniem kwot, które zostały przekazane w związku z funduszem sołeckim. Część z tych kwot mogłaby rozwiązać wiele problemów, które sołtysi zgłaszają podczas sesji.

Burmistrz poinformowała również o tym, że już niebawem Rada rozpocznie pracę nad budżetem, z związku z tym pod uwagę zostaną wzięte wszystkie zgłaszane problemy i potrzeby.

Sekretarz gminy udzieliła odpowiedzi dotyczącej roznoszenia nakazów płatniczych oraz zbierania podatków przez sołtysów.

Dyrektor SPG ZOZ poinformował, że ośrodek działa bez problemów, wszystkie umowy są podpisywane, praca jest kontynuowana.

Na zakończenie sesji zebranym burmistrz złożyła serdeczne życzenia, wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Wiceprzewodniczący Rady Ryszard Dziura przekazał życzenia, w imieniu starosty krośnieńskiego, do życzeń przyłączył się także Piotr Bril .

Słownik: