Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Kapliczka w Dobieszynie wpisana do rejestru zabytków

Decyzją Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 24 listopada br. przydrożna XIX w. kapliczka wraz z wyposażeniem,  usytuowana w Dobieszynie wpisana została do rejestru zabytków. Wyposażenie kapliczki, tj.: rzeźba Św. Józefa z Dzieciątkiem, ołtarz, rzeźba ołtarzowa przedstawiająca Matkę Bożą i Dzieciątko Jezus, obraz Matki Bożej z Sercem Gorejącym, obraz Chrystusa z Sercem Gorejącym, feretron o kształcie owalnym w oprawie snycerskiej z ornamentem stylizowanego roccaille i akantu, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ze św. Dominikiem i św. Franciszkiem, Krucyfiks procesyjny z obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego oraz obraz Ukrzyżowanie na Golgocie.

Postępowanie administracyjne, zmierzające do wpisania kapliczki do rejestru wszczęto na wniosek Adolfiny Zielińskiej, działającej za pośrednictwem pełnomocników Krystyny Skwary Sołtysa Wsi Dobieszyn oraz Gminy Jedlicze reprezentowanej przez Zbigniewa Sanockiego Burmistrza Gminy Jedlicze oraz Piotra Rostka zastępcę burmistrza.  

Rys historyczny

Kapliczka zbudowana została w 1855 r. we wsi Dobieszyn, a jej fundatorami byli Franciszka i Franciszek Janocha (Franciszek pełnił funkcję wójta Dobieszyna). Kapliczka, którą wybudowali miejscowi chłopi, przez długi czas pełniła rolę sacrum. Najważniejszym elementem wystroju jej wnętrza jest ołtarzyk, dopasowany do wysokości wnętrza. Ponadto w kapliczce znajdują się rzeźby i obrazy. Charakter wystroju wnętrza kapliczki wynika z ukształtowanego w tym rejonie wzorca religijności ludowej, w której znacząca rolę odgrywały pamiątki przywożone z pielgrzymek do sanktuarium w Częstochowie. Ze względu na walory historyczne tych przedmiotów, zostały one również wpisane do rejestru zabytków.  

 

Słownik: