Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

II Konferencja „Życie z życia 2014 - daj szansę innym”

18 października br. w auli Rafinerii Nafty Jedlicze S.A. odbyła się II Konferencja „Życie z życia 2014 - daj szansę innym”, której organizatorami byli: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rzeszowski oraz Gmina Jedlicze. Patronatem Honorowym Konferencję objął Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.

II Konferencja „Życie z Życia 2014 – daj szansę innym” podobnie jak ta w ubiegłym roku, rozpoczęła się piosenką Krzysztofa Krawczyka:

„Oto jest życia mała garść,
pochyl się nad nią...oceń...patrz!...”

Piękne słowa i muzyka, ale one dzisiaj przyjemniej brzmią – powiedział Edward Nowak, który w towarzystwie zastępcy burmistrza gminy Jedlicze Piotra Rostka rozpoczął Konferencję.

W imieniu organizatorów dzisiejszej II Konferencji wyrażam duże, wręcz ogromne zadowolenie. Bardzo się cieszymy i serdecznie Wam dziękujemy za to, że interesujecie się ideą transplantacji, że przyjęliście nasze zaproszenie… Kończąc obrady pierwszej Konferencji, 23 listopada 2013 r. razem z Piotrem zapowiedzieliśmy, że za rok zorganizujemy drugą Konferencję, wyraziliśmy również cichą nadzieję, że spotkamy się na tej sali za rok w pełnym gronie… dotrzymaliśmy słowa… Konferencja dzisiejsza jest faktem, i jesteśmy proszę Państwa w pełnym składzie - powiedział Edward Nowak.

Następnie głos zabrał zastępca Burmistrza: Szanowni Państwo efekty pierwszej Konferencji chyba przerosły oczekiwania nas organizatorów. Odebrałem mnóstwo telefonów i wszystkie w jednym tonie, nareszcie otworzyły mi się oczy, nareszcie wiem jak to wygląda, … I o to chodziło, to jest dla nas bardzo budujące, że ten nasz cel, który postawiliśmy sobie organizując tę Konferencję został osiągnięty. Oprócz Konferencji organizowaliśmy mnóstwo akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcje ( pn. Dzień Dawcy Szpiku dla Zbigniewa i innych) odbywały się w wielu miejscach. W efekcie baza potencjalnych dawców powiększyła się o ponad 1000 osób,  a dzisiaj otrzymaliśmy jeszcze jedną wiadomość… jedna z tych osób już dzisiaj została dawcą.

Ten efekt to zasługa wielu osób, z tego miejsca w imieniu organizatorów bardzo serdecznie dziękuję… Szanowni Państwo w ubiegłym roku zarówno Edward jak i ja mówiliśmy otwierając Konferencję, że tak się dziwnie złożyło, że jeden z inicjatorów konferencji sam potrzebuje przeszczepu. Dzisiaj z wielką radością i wielką przyjemnością chciałbym poprosić Pana Zbigniewa Sanockiego o otwarcie tej Konferencji i dalsze jej prowadzenie – dodał zastępca burmistrza gminy Jedlicze.

Po tych słowach głos zabrał główny inicjator Konferencji, który rok temu nie mógł wziąć w niej udziału. Burmistrz został przywitany owacjami na stojąco.

Pierwsza konferencja miała się odbyć rok temu, gdzie mieliśmy być we czwórkę, niestety los chciał trochę  inaczej, dzięki pomocy moich przyjaciół, Konferencja doszła do skutku. Ja wtedy przebywałem już na oddziale hematologii szpitala specjalistycznego w Brzozowie, gdzie lekarze zaczęli walkę o moje życie – tymi słowami zaczął swoje wystąpienie Burmistrz Zbigniew Sanocki, który serdecznie powitał na konferencji gości, a wśród nich wybitnych lekarzy, dla których ratowanie życia chorym to pasja, której bezgranicznie się poświęcają.  

Witam serdecznie Pana dr hab. med. Andrzeja Plutę dziękuję, że dzisiaj jest Pan z nami.
Po zbudowaniu podstaw do przeszczepu trafiłem do kliniki hematologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie pod opieką Pani doc. dr hab. med. Beaty Piątkowskiej - Jakubas dokonano przeszczepu szpiku kostnego. Witam Panią docent .

To była dla mnie, mojej rodziny, moich przyjaciół trudna droga, ale jak Państwo widzicie jest możliwe przeżyć tę drogę – dodał Zbigniew Sanocki.

Burmistrz podziękował Wszystkim za pomoc, ciepłe słowa, wsparcie zarówno Jego jak i rodziny, dla której choroba bliskiej osoby to zawsze cios. Osoby chore potrzebują bliskich, potrzebują wsparcia i motywacji do walki. Muszą zebrać wszystkie siły, aby nie dać zwyciężyć chorobie, by walczyć o życie, takie jak wiedli zanim usłyszeli diagnozę – białaczka.

Ojciec święty Jan Paweł II wiele sentencji pozostawił nam po swoim życiu. Jedna z sentencji brzmi „Wczoraj nie należy już do Ciebie, jutro niepewne, tylko dziś jest Twoje”, i Państwo tą sentencję wypełniacie treścią. Ta Konferencja pod tytułem „Życie z życia – daj szansę innym” pokazuje, że walczycie o to, żeby wypełnić tą sentencję treścią, żeby rzeczywiście to co było tutaj mówione przez Panów po tej I Konferencji, jak dużo osób zapisało się do potencjalnych dawców i jeden znalazł się bliźniak genetyczny… - powiedział w swoim wystąpieniu Tadeusz Pióro - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego

Dziękuję za zaproszenie. Dziękuję, że ta Konferencja zgodnie z zapowiedzią organizatorów ma swoją kontynuację. Dziękuję, że wszyscy Państwo przyszli. Bo widzę tutaj i pacjentów, których zacząłem leczyć ponad 20 lat temu, i rodziny pacjentów, których mi się nie udało uratować, a których leczyłem jeszcze rok temu. Widzę również tych pacjentów, którzy mieli szczęście i z pomocą boską zostali życiu przywróceni – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie dr hab. med. Andrzej Pluta Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego - Konsultant Wojewódzki ds. hematologii, Kierownik Oddziału Hematologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie im. ks. B. Markiewicza.

Podczas Konferencji głos zabrali: dr hab. med. Andrzej Pluta Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego - Konsultant Wojewódzki ds. hematologii, Kierownik Oddziału Hematologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie im. ks. B. Markiewicza, który wystąpił z referatem „Leczenie z użyciem transplantacji szpiku – czy jesteśmy w stanie sprostać potrzebom w naszym województwie”.

Następnie dr hab. n. med. Beata Piątkowska - Jakubas, Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medicum UJ, Oddział Przeszczepiania Szpiku Kostnego, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, omówiła nowoczesne metody leczenia chorób krwi, a także wyjaśniła „Dlaczego potrzebujemy wciąż nowych dawców”.

Profesor dr hab. Adam Podolski, Wydział Teologiczny  Uniwersytetu Rzeszowskiego - przedstawił „Stanowisko Kościoła Katolickiego wobec zagadnień transplantacji narządów”.

Głos zabrała również mgr Ewa Zawilińska - Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, która wystąpiła z referatem „Zabiegi transplantacyjne w społecznej świadomości -  czy edukacja jest potrzebna? Aktywność województwa podkarpackiego w dziedzinie pozyskiwania dawców i narządów”.

Równolegle w trakcie trwania konferencji można było rejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego. Akcję rejestracji prowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Chętnych nie brakowało.

Podczas Konferencji Burmistrz Zbigniew Sanocki wielokrotnie apelował o rejestrację w bazie dawców szpiku. Z tego miejsca chciałbym zachęcić Państwa do oddawania próbek krwi – powiedział burmistrz. Każda zarejestrowana osoba zwiększa szansę chorych na powrót do zdrowia.

„Masz w sobie życia dar, na który czekam ja,
W kropelce tej tajemna siła tkwi.
Możesz nią zbawić świat, spłacić choć kilka rat…”

To słowa piosenki, którą wykonali: Weronika Sterkowiec, Anna Lubecka, Artur Biedroń, Grzegorz Zygmunt przy akompaniamencie Macieja Łukaszewicza, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu.  


Każdy z nas ma w sobie dar. Jedni mogą oddać krew, inni być dawcami szpiku, jeszcze inni podarować wsparcie i dobre słowo. Czasem wystarczy niewiele, drobny gest, kilka chwil poświęconych choremu by dać mu wiarę i nadzieję w to, że tę walkę można wygrać. Można wrócić do życia, do zdrowia.

Przekonywała do tego także Krystyna Murdzek, Prezes Fundacji „Sport po transplantacji”- której ideą jest propagowanie świadomego oddawania narządów do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie aktywności fizycznej i sportu w środowisku osób po transplantacji.  

Po konferencji osoby zainteresowane  skorzystały z bezpłatnych konsultacji hematologicznych, których udzielili: dr hab. med. Andrzej Pluta oraz dr hab. n. med. Beata Piątkowska- Jakubas.

Każdy kto wychodził z Konferencji, coś z niej wyniósł. Jedni wiedzę na temat transplantacji, inni otuchę, że choroba to nie wyrok, a jeszcze inni przekonanie, że warto zarejestrować się w bazie dawców szpiku, warto podpisać deklarację świadomego dawcy organów. Konferencja dobiegła końca. Jednak organizatorzy żywią nadzieję, że w wielu pozostaną słowa św. Jana Pawła II, który tak określił akt oddania narządów dla ratowania ludzkiego życia:

„Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości” (Encyklika „Evangelium vitae”, Rozdz. IV,86).

W Konferencji oprócz mieszkańców gminy Jedlicze udział wzięli.m.in.: przedstawiciele wyższych szkół z Jasła, Sanoka oraz Krosna, przedstawiciele szkół o profilu medycznym, Pani Urszula Smok- Prezes Fundacji „Podaruj Życie” w Krakowie, Krystyna Murdzek - Prezes Stowarzyszenia „Sport po transplantacji”, Joanna Frydrych - Wicedyrektor ZUS w Jaśle, przedstawiciele władz samorządowych: starosta krośnieński, burmistrzowie, radni powiatu, radni gminy Jedlicze, sołtysi, przewodniczący osiedli, dyrektorzy jednostek oświatowych, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Fotorelacja

 

Sponsorzy: RAF Ekologia, JPGKiM, PRiM Jasło, Zakład produkcyjno-handlowo-usługowo MONTER Żarnowiec, BEPOPLAST Żarnowiec, Firma Kabaj, MAD – BUD Jasło.

Patronatem medialnym Konferencje objęli: Telewizja Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Radio Rzeszów oraz Tygodnik Regionalny Podkarpacie.

 

Słownik: