Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

LXXVIII sesja zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu

30 września br. odbyła się LXXVIII sesja zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu. W sesji udział wzięło trzynastu radnych, Zastępca Burmistrza Gminy Jedlicze Piotr Rostek, radny powiatu skarbnik, sekretarz, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz pracownicy merytoryczni.

Podczas sesji podjęto i uchwalono uchwały dotyczące m.in.: 
- regulaminu Cmentarzy Komunalnych na terenie gminy Jedlicze – zbiór przepisów porządkowych określających prawa i obowiązki w zakresie korzystania z cmentarzy, dotyczy to cmentarza komunalnego w Jedliczu oraz Potoku.
- pozbawienia statusu pomnika przyrody – na podstawie opinii dendrologicznej ustalono, że dwa dęby szypułkowe, przy niesprzyjających warunkach pogodowych mogą stanowić poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi  (rosną w pobliżu drogi publicznej), a pozostawienie ich grozi wyłamaniem pojedynczych, grubych osłabionych konarów lub nawet całej korony.
- wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy na korzystanie z rzeczy i pobieranie pożytków na okres 25 lat – Spółka Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe działająca w imieniu i na rzecz Województwa Podkarpackiego zwróciła się z prośbą o wydanie zezwolenia na budowę i późniejszą eksploatację obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej lub innych urządzeń i przyłączy dla potrzeb projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – Województwo Podkarpackie”. Jest to inwestycja służąca realizacji celu publicznego tj. umożliwienia dostępu do szerokopasmowego internetu mieszkańcom i instytucjom gminy Jedlicze.
- wyrażenia zgody na nabycie na rzecz gminy Jedlicze nieruchomości położonej w Jedliczu – działka została nabyta z przeznaczeniem na budowę nowej drogi w Jedliczu, łączącej ul. Polną z Tokarskich.

Wszystkie uchwały zostały rozpatrzone pozytywnie.

W punktach interpelacje i zapytania radnych oraz wolne wnioski i zapytania głos zabierali radni oraz sołtysi. Z racji obecności przedstawiciela władz powiatowych, pierwsza część pytań skierowana była do powiatu.

Wiceprzewodniczący  Tadeusz Leśniak pytał o inwentaryzację kanalizacji burzowej na ul. Brzozowej. Gmina występowała do powiatu z prośbą… nie wiem jak to się zakończyło, nie wiem czy dojdzie to do skutku – powiedział T. Leśniak. Ponadto, wiceprzewodniczący zapytał o sprawę drogi przez Potok w kierunku ul. Mickiewicza w Jedliczu, o remoncie której starosta mówił na spotkaniu wiejskim. Pan Leśniak, który zrozumiał, iż ten remont obejmuje tylko odcinek należący do Potoka,  zaproponował aby zbadać całą drogę i poszerzyć zakres remontu o ten odcinek na terenie Jedlicza. 

Do sprawy remontu tej drogi odniósł się również radny Jacek Młocek, który powiedział: Z wypowiedzi jakiej udzielił Pan Starosta na zebraniu wiejskim w Potoku, kilku mieszkańców również oczekuje odpowiedzi, bo ta wypowiedź była tak niezrozumiała i zagmatwana, że mieszkańcy po prostu nie zrozumieli czy będzie coś robione na terenie Potoka z tą drogą powiatową czy nie? Radny Jacek Młocek po raz kolejny poprosił o wykoszenie rowów i poboczy wzdłuż drogi od kościoła w stronę szkoły. W sobotę w miejscowej szkole miała miejsce ważna uroczystość związana z nadaniem szkole imienia. Na tę uroczystość przybyli goście z całej Polski. Jednym z punktów był przemarsz ze szkoły do kościoła.  Sołtys wspomniał o komentarzach na temat zarośniętych poboczy, które straszyły w tym dniu.

Radny Stanisław Chochołek ponowił prośby dotyczące remontów dróg, m.in. na terenie Piotrówki. Wzywaliśmy  również do miejsc, które wymagały remontu, żadne miejsca nie zostały wyremontowane od paru lat. Te dziury, które zostały wyremontowane po zimie już kolejnej zimy nie doczekają bo łaty się wytrącają - powiedział radny. 

Radna Teresa Krzysztyniak odniosła się do przejścia dla pieszych, które zostało namalowane na drodze powiatowej. Radna wielokrotnie apelowała o to przejście ale na ul. Sikorskiego. Radna podziękowała burmistrzowi za postawienie lustra na skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Sikorskiego.

Ponadto radny Dziura podziękował za budowę oświetlenia na osiedlu Krzaki w Dobieszynie, a radny Józef Tucki za wykonanie placu zabaw przy Szkole w Długiem.

Przewodniczący Piotr Krawczyk skierował do radnego powiatu prośbę o przycięcie drzew i krzewów,  które przysłaniają posterunek policji. Jest on szczególnie niewidoczny dla osób jadących od Żarnowca. Przewodniczący poprosił również o ustawienie lustra na skrzyżowaniu ul. Wierzbowej i Manierskiego.

Pani Sołtys Zofia Biedroń poruszyła sprawę zarośniętych rowów. Przydroże rowy wzdłuż odcinka Poręby - Podniebyle zarastają dzikimi krzakami i trawą. Bardzo proszę i będą prosić na piśmie, bo już monitowałam kilka razy. Zaczyna nam się tam robić las dzikorosnących krzewów – powiedziała Pani Sołtys, która dodała także podziękowania, które skierowała do burmistrza - Chciałam serdecznie podziękować wszystkim, którzy mieli wkład w zorganizowanie placu zabaw dla dzieci. Jest to miejsce fajne, dzieci się bawią, to cieszy oko.

Ewa Okulaska poruszyła sprawę błąkających się psów, których jest coraz więcej. Nawiązała także do drogi powiatowej w Chlebnej. Pani sołtys już wielokrotnie apelowała o remont tej drogi. Wielokrotnie pisała także w tej sprawie monity, na jeden z nich otrzymała odpowiedź,  że powiat nie jest w stanie wykonać tej inwestycji, ubytki będą remontowane na bieżąco. Natomiast w przyszłorocznym budżecie będą szukane środki na remont tej drogi. 

Pani Wenencja Żychowska poruszył sprawę ul. Trzecieskiego i jej remontu. Powróciła też do sprawy wałów przeciwpowodziowych i regulacji rzeki Jasiołki.  

Odpowiedzi udzielili zarówno Radny Powiatu Edward Nowak jak i Burmistrz Gminy Jedlicze.

Pan Edward Nowak zapisał wszystkie zapytania i prośby obiecując, że przekaże to wszystko staroście. Zastępca Burmistrza Piotr Rostek odniósł się do sprawy rzeki Jasiołki. Poinformował, że w ubiegłym tygodniu w czwartek przyszła odpowiedź od  Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, że w/w przystępuje do prac związanych z regulacją, renowacją i zabezpieczeniem całej zlewni Wisłoka i Wisłoki, do której należy także Jasiołka. Wszystkie wnioski zostały przekazane do zespołu, którego członkiem jest także pracownik gminy. Jeżeli chodzi o zabezpieczenia przeciwpowodziowe takie prace zostały przez zarządcę zainicjowane i o tym zostałem poinformowany w tym tygodniu – powiedział zastępca. Zastępca burmistrza Piotr Rostek odniósł się do remontu ul. Trzecieskiego. Poinformował, że remont drogi od ul. Głowackiego aż po pomnik został zgłoszony do dofinansowania. Natomiast już dzisiaj (30.09.2014) podpisana zostanie umowa na budowę oświetlenia na ul. Trzecieskiego. Zastępca burmistrza poruszył sprawę błąkających się psów. Przybywa takich czworonogów, a koszty związane z ich przetrzymywaniem czy też dostarczeniem do schroniska nie są małe. Niestety właściciele często nie chcą brać odpowiedzialności za swoje czworonogi, nie przyznając się do nich.

Co do inwentaryzacji kanalizacji burzowej zastępca powiedział: Proszę Państwa kiedyś Pan Starosta tę moją inicjatywę wspólnej inwentaryzacji na sesji Rady Miejskiej podał jako przykład dobrego współdziałania … niestety powiat nie był zainteresowany i nie podjął tego tematu. Mamy zabezpieczone środki, mamy wyłonionego wykonawcę. Jeszcze w tym roku taką inwentaryzację odnośnie przebiegu będziemy wykonywać.

Słownik: