Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Groźny chwast na terenie gminy

Mieszkańcy gminy Jedlicze zaobserwowali występowanie na jej terenie groźnego chwastu – barszczu Sosnowskiego. Roślina ta może dorastać do 4 metrów wysokości, posiada duże liście pierzastodzielne, dolne trójkątnego kształtu (podobne do łopianu). Kwiaty na wysokich łodygach zebrane są w gęsty, duży baldach koloru białego.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowe włoski na liściach i łodygach wydzielają substancje parzące. Parzące działanie nasila się w trakcie słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Kontakt z roślinami powoduje zapalenia skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie znikające blizny oraz zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików oraz dzieci.

Zwalczanie: najprostszym sposobem zwalczania barszczu Sosnowskiego jest metoda mechaniczna. Najskuteczniejsze jest niszczenie jesienią roślin jednorocznych. Najbardziej powszechną i skuteczną metodą jest wykaszanie rośliny. Na ogół w ciągu jednego sezonu potrzebnych jest od 2 do 4 zabiegów koszenia. Zabieg wykaszania należy wykonywać jak najbliżej ziemi. Po skoszeniu barszcz należy zebrać i spalić. Zalecane jest połączenie dwóch metod zwalczania tj. wykaszanie z zabiegiem chemicznym. Zabieg chemiczny należy wykonywać herbicydami zawierającymi glifosat. Oprysk wykonuje się po skoszeniu na nowo odrastające części zielone rośliny. Zabiegi te koniecznie należy wykonywać przed owocowaniem, a najkorzystniej tuż przed lub w trakcie kwitnienia.

UWAGA: należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Materiały z włókien naturalnych (bawełniane, lniane) wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy, zakładając gogle, ewentualnie okulary. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści (kremów) kortykosteroidowych.

Zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 627 z późn. zm.) „zabrania się wprowadzania do środowiska przyrodniczego oraz przemieszczania w tym środowisku roślin, zwierząt lub grzybów gatunków obcych”. W związku z tym właściciele nieruchomości,  na których występuje barszcz Sosnowskiego, powinni podjąć skuteczne działania mające na celu likwidację tej szkodliwej rośliny, gdyż to na nich ciąży obowiązek jej usunięcia. Posiadacz może to wykonać samodzielnie, ale zaleca się ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia zlecenie tego wyspecjalizowanej firmie.

Informację opracowano na podstawie ulotki informacyjnej Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.

 

Słownik: