Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Szkolna debata: „Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej”

7 kwietnia br. w Zespole Szkół – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Jaszczwi odbyła się debata dotycząca korzyści jakie wynikają z przynależności Polski do Unii Europejskiej, której temat brzmiał: „Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej”. Jej nadrzędnym celem była realizacja zadania rekrutacyjnego, któremu musieli sprostać uczniowie klasy II i III gimnazjum Angelika Znój i Krystian Przybyła, aby zakwalifikować się na obrady tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Ponadto spotkanie miało również wymiar dydaktyczny, ponieważ publicznością debaty byli uczniowie Gimnazjum w Jaszczwi i gościnnie uczniowie klasy II G z Moderówki. Uczestnicy mogli się dowiedzieć wielu interesujących rzeczy nt. Unii Europejskiej.

Zaprezentowano też szereg korzyści, które daje nam członkostwo w tej instytucji. Angelika i Krystian potraktowali sprawę prestiżowo i perfekcyjnie przygotowali się do debaty.

Aby wprowadzić zgromadzonych w tematykę debaty uczniowie klasy II i III gimnazjum przygotowali ciekawe przedstawienie będące scenką parodiującą niektóre zachowania Polaków przebywających na emigracji po otworzeniu granic w Europie. Znakomita gra aktorska uczniów w humorystyczny sposób wprowadziła oglądających w klimat spotkania.

Podczas gdy większość uczestników była zajęta oglądaniem prezentacji multimedialnej ochotnicy wybrani spośród publiczności wzięli udział w ćwiczeniu aktywizującym, pobudzającym do myślenia. Po części inaugurującej nastąpił gwóźdź programu - debata. Będący w znakomitej formie moderatorzy zadawali gościom interesujące i merytoryczne pytania.

Wywołani do odpowiedzi udzielali wyczerpujących, wskazujących na doskonałą znajomość tematyki odpowiedzi. Poruszano sprawy i problemy zarówno o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim jak i międzynarodowym. Jak się okazało problemów i zagadnień jest wiele, zatem było też o czym rozmawiać. Dyskusja była długa i owocna.

Dzięki gościom Angelika i Krystian mogli opracować wiele wniosków, które miejmy nadzieję przejdą wkrótce w fazę realizacji. W przygotowaniu uczniów do tego przedsięwzięcia wzięli udział nauczyciele: Gabriela Biedroń, Marta Zaborowska, Dorota Nowotyńska, Tomasz Fortuna.