Sobota 17 lipca 2021
imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

LVIII Sesja Zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu

     1 października 2013 r. odbyła się 58 sesja zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu. W sesji udział wzięło 12 radnych, zastępca burmistrza gminy Jedlicze Piotr Rostek, dyrektorzy szkół, był także radny powiatu Edward Nowak. Podczas sesji podjęto uchwały w sprawach:


• dopłaty do wybranych taryfowych grup odbiorców usług wodociągowo – kanalizacyjnych,
• określenia przystanków komunikacyjnych położonych na terenie gminy Jedlicze, udostępnionych dla operatorów i przewoźników oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,
• określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie gminy Jedlicze,
• określenia wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, zezwolenia na prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także zezwolenia na prowadzenie grzebowisk oraz spalarni zwłok zwierzęcych i ich części,
• zmian w budżecie gminy Jedlicze na 2013 r.,
• zmiany uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Jedlicze na lata 2013-2023,
• projektu uchwały zmieniającej uchwałę RM w sprawie odstąpienia od obowiązku przetargowego.


     Jedną z ważniejszych uchwał podjętych podczas sesji było wyrażenie zgody na podpisanie porozumienia między gminą Jedlicze, a gminami tworzącymi Miejski Obszar Funkcjonalny Krosno. Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) tworzy miasto Krosno oraz sześć gmin graniczących z Krosnem: Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Wojaszówka i Jedlicze. Granice miejskiego obszaru wyznaczyło Podkarpackie Biuro Planowania Przestrzennego, co zostało zatwierdzone w przyjętej „Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2020”. Obszar ten stworzono z myślą o nowej perspektywie finansowej UE, która zakłada, że część środków pomocowych zostanie przeznaczona na wsparcie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych wypracowanych poprzez współpracę samorządów gminnych. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.


     Podczas interpelacji i zapytań radni pytania kierowali zarówno do zastępcy burmistrza Piotra Rostka jak i radnego powiatu Edwarda Nowaka.

     Radna Teresa Krzysztyniak zwróciła się z prośbą do radnego Edwarda Nowaka, o pomoc przy sprawach, o których mówi od 2 lat, a dotyczą one: namalowania przejścia dla pieszych obok Domu Ludowego (Jedlicze Borek), budowy chodnika przy ul. Sikorskiego czy postawienia znaków drogowych. Ponowiła również prośbę z poprzedniej sesji dotyczącą koszenia traw przy drodze powiatowej.
     Radny Jacek Młocek kolejny raz zaapelował o naprawę chodnika położonego przy drodze powiatowej w Potoku (od DL do szkoły) oraz załatania dziur na tej samej drodze w pobliżu Domu Ludowego oraz Kościoła Parafialnego.
    Radny Tadeusz Leśniak przypomniał o chodniku przy ul. Armii Krajowej, poprosił o ujęcie jego remontu w przyszłorocznym budżecie powiatu. Poruszył również sprawę studzienek kanalizacji burzowej.
      Radna Krystyna Marć zapytała o most na Jasiołce (Jedlicze – Męcinka) oraz o ul. Wierzbową, gdzie doszło do uszkodzenia nawierzchni asfaltowej.
     Rady Ryszard Gawron podziękował za zakończenie prac remontowych drogi rolniczej w Moderówce, zwrócił się z prośbą o rozpatrzenie położenia na tej drodze masy wiążącej, co by ją jeszcze bardziej utwardziło.
     Radny Woźniak poinformował o zniszczeniu rynny na DL w Męcince, co przy opadach deszczu powoduje podmywanie fundamentu, pytał także o koszenie traw w tamtym rejonie.
     Głos zabrał także sołtys Jaszczwi Wiesław Gajda, który podziękował za prace wykonane przy termomodernizacji szkoły i przedszkola, pytał o możliwość remontu Domu Ludowego oraz oficyny, wspomniał także o budowie kanalizacji w Jaszczwi. Dopytywał o Ośrodek Zdrowia i termin, kiedy ponownie zostanie udostępniony pacjentom.
     Ewa Okulska sołtys wsi Chlebna zwróciła się z prośbą o zabezpieczenie załamania, które powstało na przepuście (droga od łąk w kierunku Chlebnej). Dotychczasowe zabezpieczenie  zostało zniszczone, co naraża mieszkańców Chlebnej na niebezpieczeństwo.
 

     Odpowiedzi udzielił zastępca burmistrza Piotr Rostek, który poinformował, że sprawą zniszczonej nawierzchni na ul. Wierzbowej zajmuje się referat merytoryczny. Naprawy drogi dokona  firma, która prowadzi w tamtym rejonie prace remontowe. Drogą poruszały się ciężkie samochody oraz sprzęt, co przyczyniło się do jej obecnego stanu. Odnośnie Ośrodka Zdrowia poinformował, że prace remontowe już zakończono, w tej chwili gromadzone jest i montowane wyposażenie. Ośrodek zostanie udostępniony najwcześniej w połowie listopada.
     Co do budowy kanalizacji w miejscowości Jaszczew, w tej chwili gmina Jedlicze znajduje się na pierwszej pozycji listy rezerwowej w Urzędzie Marszałkowskim. Zastępca przypomniał również, że wszystkie studzienki kanalizacji burzowej są przeglądane dwa razy do roku, jeżeli występują jakieś problemy w tym temacie należy niezwłocznie to zgłaszać, by na bieżąco je rozwiązywać. Sprawa mostu w Męcince, która swój finał miała w sądzie zakończyła się dla gminy Jedlicze korzystnie. Prawomocny wyrok sądu nakłada na firmę obowiązek dostarczenia dokumentacji dotyczącej w/w sprawy. Z wiedzy jaką posiada urząd wynika, że firma nic nie robi w tym temacie. Z tego względu przygotowywane są procedury prawne w kierunku egzekucji wyroku.
 

     Radny Edward Nowak zanotował wszystkie uwagi i prośby, informując, że wszystko zostanie przekazane staroście. On jako radny może zebrać informacje, wysłuchać próśb, przekazać je i dopytywać o ich dalszy los, ale ostateczna decyzja co do realizacji nie należy do niego.

 

Słownik: